(ВИДЕО) БУГАРИЈА НЕ ОТСТАПУВА ЗА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ: Заменикот на Захариева категоричен – Нема отстапки во спорот за Гоце Делчев

Поврзано

Јанушев во посета на текстилната фабрика „Витекс“ во Делчево

Ја посетивме текстилната фабрика „Витекс“ во Делчево. Текстилната индустрија е водечка во овој регион. Затоа во програмата се обврзавме на...

„Hе мора да Ви се обраќам на ромски, кога Ви се обраќам од срце…“

И не мора да Ви се обраќам на ромски, кога Ви се обраќам од срце…, пишува на Фејсбук Рашела...

Власта го заборавила источниот регион, потребно многу работа и труд во целост да заживее

Ги посетивме месните комитети Моштица 1 и Моштица 2. Она што луѓето тука го кажуваат е дека власта заборавила...

Бугарија нема да отстапи пред С. Македонија во спорот за историската вистина за Гоце Делчев, категоричен е заменикот шеф на бугарската дипломатија, Георг Георгиев.Тој во интервју за емисијата „Офанзива“ на телевизијата Канал 3 посочи дека во однос на потеклото на рев олуционерот Владата во ништо не се разликува од кој било родољубив граѓанин на Бугарија.

Заменик министерот за надворешни работи Георг Георгиев гостин во емисијата „Оф анзива“

„Зборуваме за историска личност која е со неспорно потекло и како што Бугарија постојано подвлекува, со потполно неспорна припадност кон бугарскиот народ. Тоа што во одредено време се правеа некои интерпретации, не значи дека ние ќе отстапиме од своите интереси и своите позиции за кои многу пати зборуваа министерката за надворешни работи Захариева и премиерот Борисов. Тоа истото ќе го каже Ви го каже секој Бугарин – изјави замени министерот за надворешни работи на Бугарија, Георг Георгиев.
Во однос на грешката што ја направи премиерот Борисов кој наместо како македонски, го ослови претседателот Пендаровски како „северномакедонски“ политичар, Георгиев истакна дека се работи за ситна работа, која не треба да биде нагласувана, ако се има предвид огромната заложба и напорите кои Бугарија ги вложува за што побрза евроатланска интеграција на С.Македонија.

Георг Георгиев, заменик министер за надворешни работи на Бугарија
„Ако не беше потпишан Договорот за пријателство и добрососедство, ако Бугарија не почна да зборува за евроинтерграциите, петнаесет години по последното проширување, тогаш немаше ниту да се коментира, ниту да биде на дневен ред тоа прашање. Толку големи работи стојат пред нас и толку многу обврски имаме да завршиме, во октомври очекуваме старт на преговорите за членство во ЕУ, земјата е пред влез е во НАТО и сега не е во ред да се фаќаме за такви ситни работи кога Бугарија е толку добронамерна. Треба да ја пренасочиме енергијата во убава насока – потенцира Георгиев.

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести