September 27, 2021, 11:37 am

(Видео) Вашингтон ги крие бројките, од пaндемијата пoчинaлe дупло повеќе од официјално пријавените

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Главниот американски епидемиолог, д-р Ентони Фаучи, сугерираше дека вирусот корона во САД е посмртоносен отколку што се е официјално пријавено, додавајќи дека Соединетите држави го „намалија“ вкупниот број на смртни случаи од последиците на 19-та година.

„Мислам дека нема сомнеж дека го намаливме бројот“, изјави Фаучи за Ен-Би-Си во неделата.

На прашањето за студија на Универзитетот во Вашингтон, според која досега повеќе од 900 000 Американци починале од ефектите на вирусот корона во САД, што ја надминува официјалната бројка од 581 000 смртни случаи од корона, епидемиологот одговори: „Тоа е малку повеќе отколку што мислам“

Шефот на Ен-Би-Си ја следеше изјавата на Фаучи, главниот медицински советник на американскиот претседател Џо Бајден, во откривањето на бројот на жртвите. Тој рече дека проценката на Универзитетот во Вашингтон е „скоро двојна во споредба со она што успеавме да го следиме“.

На крајот, Фаучи рече дека студијата потсетува на историската скала на пандемијата, која не е видена во Америка повеќе од 100 години, пренесе РТ.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Latest News

Турција гo вклyчи цpвeниoт aлapм: Издaдeнo пpeдyпpeдyвaњe зa цyнaми пo cилнитe зeмjoтpecи штo гo зaфaтиja Kpит

Турција издаде предупредување за цунами по силниот земјотрес што денеска го погоди грчкиот остров Крит, јавуваат турските медиуми. Властите во...

More Articles Like This