(ВИДЕО) ВИКЕНД КAРAНТИH БЕЗ ВОДА: Жителите на Нерези тpпaт за вода-побарале помош неколку пати, но пoпycтo

Поврзано

Гласачкото ливче е неважечко доколку се прешkpта зборот „Севеpна“

Од ДИК остро ги осудија вчерашните објави на активисти од една политичка партија кои на социјалните мрежи повикуваа да...

Владата на Заев и Филипче без никаква јавна дебата и консултација , вчера потпишале одлука за прифаќање на неиспитаната вakцина против Koвид 19

Германија, Франција, Италија и Холандија потпишале договор за идна набавка на 300 милиони дози од вакцината против коронавирус која...

ЈО – Итнo и со приоритет се постапува по индиции за извршени кpивични дeлa поврзани со изборите

Итно и со приоритет се постапува по индиции за извршени кривични дела поврзани со изборите, при што известувањата веднаш...
- Advertisement -

Во сред пандемија, жителите на средно Нерези трпат за вода. Во 80 часовен карантин, оставени се без најнеопходниот услов за живот. Вода нема ниту за пиење, ниту за капење. Помош барале повеќе пати до сега, но без успех.

Граѓаните велат пумпите за вода се направени од самопридонес во минатиот век, а оттогаш ниту една локална власт не го решила проблемот. Вообичаено вода доаѓа само по полноќ кога спијат. Слаб притисок и нередовен тек, вакво е секојдневието на овие жители во последните 30 години.

Како што ги дочекавме, така и не испратија, револтирани и исплашени за своето здравје. Помош бараат јавно, бидејќи на ниту еден друг институционален начин не успеале да го решат проблемот со водата.

Од водовод велат се работело за поспецифичен дефект на кој работеле во текот на ноќта и кој денеска е решен. Постапиле по пријава на граѓани, но од населбите Трнодол и Жданец. За проблемот на кој укажаа жителите на ул. Козле 3, од водовод велат нема пријава. На фб страната во меѓувреме известиле, дека цистерна со вода ќе врши достава во населбите.

Latest News

Не ги зaкaчувaјтe мacките на ретровизорот од автомобилот, полни се со микpoоргaнизми

Со почетокот на корона епидемијата стана задолжително носењето маски речиси насекаде. Во продавница, во банка, во трговски центар, на...

Во отпадните води во Солун отkpиено присуство на гeнoми на kopoнавиpуcот

Концентрацијата на геномот на вирусот SARS-CoV-2 во отпадните води во Солун е на исто ниво како и на крајот од април годинава кога Грција...

Гласачкото ливче е неважечко доколку се прешkpта зборот „Севеpна“

Од ДИК остро ги осудија вчерашните објави на активисти од една политичка партија кои на социјалните мрежи повикуваа да биде прешкртан зборот „Северна“ на...

Руски демогpaф за coмневања за cмтнocта од koвид-19, отпуштен од работа

Алексеј Ракша, поранешен вработен во државната агенција за статистика Росстат Во Русија, како и во многу други земји, бројот на инфекции со коронавирус продолжува да...

Владата на Заев и Филипче без никаква јавна дебата и консултација , вчера потпишале одлука за прифаќање на неиспитаната вakцина против Koвид 19

Германија, Франција, Италија и Холандија потпишале договор за идна набавка на 300 милиони дози од вакцината против коронавирус која моментално е во фаза на...

More Articles Like This