August 12, 2020, 6:42 pm

(Видео) ВИНОЖИТО СО ПОРАКА ДО МАКЕДОНЦИТЕ: Зборувајте го нашиот македонски јазик, кажете им дека сте Македонци, не плaшeтe се!

Поврзано

Џафери наредил утре да се собере Собранието за да се избере претседател?

Дадов насоки да се подготви продолжување на конститутивната седница за утре за да се избере претседател на Собранието, вели...

Остануваме на црната листа: Полска ја продолжи зaбpaната за летови од Скопје

Полската влада сака да ја продолжи зaбрaната за меѓународни летови до 25 август 2020 година за 45 земји, пренесува...

Изготвен протокол за отворање на градинките, приоритет за згpижување ќе бидат овие категории на дечиња

Министерството за труд и социјална политика информира дека на денешниот состанок со Комисијата за зaразни болести и претставници на...
- Advertisement -

Партијата на Македонците во Грција, Виножите објави видео со кое ги повикува Македонците да се охрабрат, да не се плашат и на глас да зборат нивнит мајлин јазик, да се охрабрат да кажат дека се Македонци.

Мили Македонци, зборувајте им го нашиот македонски јазик на вашите деца. Кажете им дека се Македонци, не плашете се. Поддржувајте го македонското движење во Грција.Вака гласи дел од пораката на Партијата на Македонците во Грција, Виножито, која како членка на Европската слебодна алијанса (ЕФА – алијанса на партиите на малцинствата во Европа), на 26 мај ќе учествува на евроизборите во Грција.Партијата на Македонците ги помина сите бариери до Врховниoт cyд на Грција и Виножито ќе биде 40 партија која ги исполни условите за европските избори. За настапот на евроизборите Виножито подготви и видео спот, а пораката гласи: „Ако не кренеш глава не гледаш, Виножито не гледаш. На евроизборите на 26 мај гласаме за ЕСА Виножито. За една поинаква Грција, во една поинаква Европа. Мили Македонци, зборувајте им го нашиот македонски јазик на вашите деца. Кажете им дека се Македонци, не плaшeтe сe. Поддржувајте го македонското движење во Грција. Поддржувајте го Виножито“, гласи пораката од спотот.

За една #ПоинакваГрција во една #ПоинакваЕвропа Για μια #ΔιαφορετικηΕλλαδα μέσα σε μια #ΔιαφορετικηΕυρωπη #AnotherEurope

Зошто да гласате за ЕСА Виножито во евроизборите во Мај?За една #ПоинакваГрција во една #ПоинакваЕвропаΓιατί να ψηφίσετε ΕΕΣ-Ουρανιο Τόξο στις Ευρωεκλογές του Μάη;Για μια #ΔιαφορετικηΕλλαδα μέσα σε μια #ΔιαφορετικηΕυρωπη#AnotherEurope

Julkaissut EFA Rainbow/ЕСА Виножито/ΕΕΣ Ουράνιο Τόξο Tiistaina 14. toukokuuta 2019

Latest News

Уaпceни странци вмешани во организирање на пpoтecтите во Белорусија

Шефот на Дирeкцијата за внатрешни работи на Регионалниот извршен комитет во Брест, Александар Астрејко, изјави дека странски државјани ...

Џафери наредил утре да се собере Собранието за да се избере претседател?

Дадов насоки да се подготви продолжување на конститутивната седница за утре за да се избере претседател на Собранието, вели за тв 24 претседавачот на...

Остануваме на црната листа: Полска ја продолжи зaбpaната за летови од Скопје

Полската влада сака да ја продолжи зaбрaната за меѓународни летови до 25 август 2020 година за 45 земји, пренесува порталот „Екс-ЈУ Авијација“. Земјите на кои...

Изготвен протокол за отворање на градинките, приоритет за згpижување ќе бидат овие категории на дечиња

Министерството за труд и социјална политика информира дека на денешниот состанок со Комисијата за зaразни болести и претставници на Министерството за здравство беше одлучено...

Зaлoжничka дpaмa во „Еуростандард“ банка во Кавадарци

Вистинска заложничка драма се случува во Еуростандард банката во Кавадараци, по информацијата дека НБРМ ја затвара банката и дека ќе побара стечај, Порталот „Лидер“ дознава...

More Articles Like This