(Видео) ВЛАДАТА СО „ЧЕСТИТКА“ ЗА ВЕРНИЦИТЕ: Прогласен кaрантин за задушница и забрана за посета на гробиштата

Поврзано

Не стивнува ширењето на кoрoнaвиpycот во светот

Од почетокот на пандемијата над 12,75 милиони луѓе во светот се заразени со коронавирусот, додека 563.869 пациенти починале. Русија вчера...

Кардиолог од Тетово пoчинал од kopонавирус

Кардиолог од Тетово починал денеска по компликации со коронавирус, дознава ТВ21. Од Министеството за здравство, повеќе детали најавуваат во текот...

Поврaтници од Авганистан позитивни на коронавирус, сместени во кaрантин

Македонски државјани кои пристигнале од Авганистан се сместени во карантин бидејќи меѓу нив имало позитивни лица на Ковид 19,...

Владата пред малку на вонредна седница го прифати предлогот на Комисијата за заразни болести за воведување на четиридневен карантин за време на престојниот продолжен викенд кој ќе започне од 21 часот во четврток и ќе трае до 05 часот во понеделник. Карантинот е однесува на најкритичните региони во земјата и ги опфаќа градот Скопје, Куманово, Липково, Штип, Тетово, Боговиње, Брвеница, Терце, Желино и Јагунвце.

Во останатите градови се забранува движење во периодот од 21 часот до 5 пет часот наутро за петок, сабота и недела. Исто така се забранува посета на гробишта на територијата на целата држава.

И покрај сериозноста на ситуацијата и драстичниот пораст на бројот на заразени и починати во последните неколку денови, Заев и СДСМ не се откажуваат од идејата изборите да се одржат на 5 јули. Воведуваат неколкудневен карантин, а од друга страна го убедуваат населението дека ситуацијата е под контрола и нема никаква опасност ако изборите се одржат во ек на најголемиот пик на епидемијата во Македонија

Очигледно, на Заев му е поважна фотејлата од здравјето на граѓаните и е подготвен на се само за да се дограби до власт. Тој е спремен на сѐ, па и да го ризикува здравјето на граѓаните само за остане на функција.

Актуелно

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Крива Паланка

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, вечерва оствари средба со жителите на Крива...

(Видео) И Ники пролупа, не е лесно кога треба да одговараш за велепpeдавство

Досега невидено издание во јавноста на министерот за надворешни работи Никола Димитров кој на вчерашниот предизборен митинг на СДСМ покажа многу емоции кои досега...

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Кратово

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, и кандидат за премиер на Република Македонија, Христијан Мицкоски, денес оствари средба со жителите на Кратово. Следете го во живо неговото...

(Видео) Избришана последната “бoмбa” со “кoмбинaциитe” на Заев за промена на името

Видео платформата Јутјуб од непознати причини го урнала профилот од кој беше објавена последната бомба за Зоран Заев во која тој зборува како се...

МИХАИЛОВ : Додека криминалот и поткупот со дрва влегува во финалната фаза, првиот шумски полицаец парадира на партиски средби!

Дали и во кое својство првиот човек на шумската полиција и тоа во работно време парадира покрај генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, а...

Повеќе вести