October 1, 2020, 8:18 am

(Видео) Водата од чешмите полна со кал – жителите на Синичане протестираат и на дожд, во Владата немаше договор

Поврзано

Неколку скопски улици утре бeз вода

Без вода утре ќе останат корисниците од булеварот Киро Глигоров, дел од населба Ќерамидница и дел улица Перо Наков...

(Фото) Протecт во знак на одбележување на годишнината од пpoпаднатиот рeферендум

Вечерва во Градскиот парк во Скопје се одржа мирен пpотест во знак на одбележување на две годишнината од пpопаднатиот...

На минување ми украле цела чанта- Во Тиквешко се краде и од нива

Во Тиквешко се краде и од нива, но и се прават измами при посредување за работа во странство. Ова...
- Advertisement -

Во куќите во Синичане, наместо вода, од чешмите тече кал. Токму поради тоа жителите од ова село не се откажуваат и продолжуваат да протестираат. Ниту обилните врежи дожд не ги спречи да се повлечат од местото каде беа прекинати работните активности за изградба на водоводна мрежа.

„Иако продолжува да врне, ние ќе продолжиме да протестираме. Сакаме само вода“, вели жител.

Првиот човек на Боговиње, Аљбон Џемаили по вторпат се сретна со техничкиот премиер, Оливер Спасовски, во обид да изнајдат решение за водоводот во Синичане. Сепак, и денешната средба не вроди со плод.

„Никаква дилема нема околу барањата на жителите, едноставно разговарано е да почнат со работа или да не почнат. Прашав неколку пати кога ќе продолжи…Премиерот бара да седне уште еднаш со министрите, да дискутираат како владин кабинет и ќе ме известат мене и ќе добиеме одговор. Јас повторно инсистирам дека моите жители станаа без вода за пиење и треба што поскоро да се реши оваа ситуација“, истакна Аљбон Џемаили.

Џемаили вели дека Спасовски му побарал проект за водоводот што според него е неприфатливо бидејќи оваа работа бара време, а проблемот не може да се одолговлекува.

„Се бара проект во ваква алармантна ситуација, во време на пандемија. Проектот ќе трае, треба итно решение на проблемот, се надеваме дека овие денови ќе имаме позитивен одговор“, посочи Аљбон Џемаили.

Во врска со кривична пријава која ја покрена СВР Тетово, градоначалникот на Боговиње вели дека ова се случува бидејќи тој сака да ги снабди граѓаните со вода и да се надмине проблемот. Проблемот со водата за пиење во Синичане трае со децении, велат жителите.

Latest News

Прогласен кapaнтин во Мадрид

На жителите на Мадрид, кој моментално е жaриште на инфекцијата, ќе им биде зaбрането да ги нaпуштаат домовите, освен...

Заев за Каракачанов: Тој ми е пријател и тој премногу ја сака Македонија

Претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за ТВ Стар, говорејќи за пpоблемот со Бугарија, рече дека вицепремиерот на Бугарија Красимир Каракачанов некогаш премногу...

Американските pазyзнавачки служби планирале да го отpyјат Асанж

Американските pазузнавачки служби планирале да го отpyјат или kиднапираат основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, пишува британскиот весник „Гардијан“. Деталите за оперaцијата ги раскажал поранешен вработен...

Внимавајте: Коpoнавирусот се пренесува и преку мобилните телефони

Мобилните телефони можат да го пренесат коронавирусот, сугерира истражување спроведена на италијанскиот универзитет „Тор Вергата“ во Рим. Истражувачите, предводени од професорот Џанлорето Д’Ало, откриле дека...

Прогласена вонpeднa состојба во Чешка

Чешката Влада прогласи вонpeдна состојба, која стапува во сила од понеделник, и воведе мерки кои вклучуваат огрaничување на собири и забрaнa за мјузикли и...

More Articles Like This