October 21, 2021, 12:26 am

(Видео) Вода до еден метар: Поплавен познатиот плоштад Свети Марко во Венеција

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Ретка летна поплава синоќа го потопи познатиот плоштад Свети Марко во Венеција до височина од еден метар вода.

Венеција честопати е погодена од поплави во есен и зима.

Катастрофалните поплави во ноември 2019 година предизвикаа стотици милиони евра штета. Поплавата, која се случи ноќта меѓу неделата и понеделникот, предизвика помала штета. Луѓе танцуваа на плоштадот со музика од пијано во вода, која стигна речиси до нивните колена, а некои туристи одеа боси во водата носејќи ги чевлите в раце.

Поплавите во Венеција се предизвикани од комбинација на фактори, кои ги влошуваат климатските промени, од покачување на нивото на морето до невообичаено високи плими и слегнување на почвата. Бариерата за поплави беше активирана првпат во октомври минатата година, но се користи само за потенцијално највисоките плими над 130 метри, па затоа сега не беше активирана.

Latest News

Бајден јавно призна дека е загрижен поради кинеските хипepcонични pakeти

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека е загрижен за кинеските хиперсонични ракети, неколку дена откако медиумите објавија дека...

More Articles Like This