October 31, 2020, 6:27 am

(Видео) Војната во полн ек: Стотици мртви за само три дена

Поврзано

Силен зeмјотpес со јачинa од 5,7 степeни го погoди Перу

Зeмјотрес со јачина од 5,7 степени, го погoди западниот дел на Перу, соопшти Европскиот-медитерански сeизмолошки центар. Eпицeнтарот на зeмјотрeсот бил...

Повеќе од 505.000 нови случаи во светот, половина од новозaболeните се во Европа

Повеќе од 505.000 нови случаи на зapaзени со новиот коронaвирус се регистрирани во светот во последните 24 часа, што...

Ковид-19 во САД yбивa по околу 1000 луѓе дневно

Според најновите податоци рекордното нагло зголемување на бројот на случаи на koронавирус во САД ги турка болницитe на работ...
- Advertisement -

Во досегашните речиси тридневни воени дејствија меѓу ерменските и азербејџанските сили околу спорниот регион Нагорно-Карабах, убиени се речиси сто лица, меѓу кои и цивили.

Нагорно-Карабах е отцепена област која се наоѓа во рамките на Азербејџан, но е управувана од етнички Ерменци и е поддржана од матичната држава Ерменија. Со војната од 90-тите години на минатиот век оваа област се одвои од Азербејџан, но не е меѓународно призната.

Локалното раководство соопшти дека досега во борбите, што почнаа во неделата утрината, се убиени 84 нејзини војници, но дека има и цивилни жртви.

Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев, од друга страна, изјави дека во неделните ерменски гранатирања биле убиени 10 цивили. Засега нема официјални информации за жртвите меѓу азербејџанските воени сили.

Ерменското Министерство за одбрана денеска соопшти дека бил запален цивилен автобус во ерменскиот град Варденис, на самата граница со Азербејџан, и далеку од Нагорно Карабах, откако бил погоден од азербејџанско беспилотно летало, но, се чини, дека нема повредени во инцидентот.

Азербејџанското Министерство за одбрана соопшти дека ерменската армија од Варденис го гранатирала азербејџанскиот регион Дашкесан. Ерменија ги негира овие наводи.

Latest News

Расте црниот биланс: Бројот на зaгинaти во Турција се искачи на 20, повpeдени околу 800 лица

Бројот на mpтви во Турција расте по рaзорниот зeмјотрес. Според последните информации на министерот за животна средина и урбан...

Даниловски бара да се прeцизира кога мора да се носи маска

Епидемиологот Драган Даниловски во дебата за „360 Степени“ даде неколку сугестии до Комисијата за зaразни болeсти за подобро да се спрaвиме со пaндемијата и...

(Видео) Xaос во Барселона: Cyдири меѓу дeмонcтpaнтите и пoлицијата на пpoтестите пpoтив рecтриктините мерки

Демонcтрантите кои се прoтиват на рестриктините мерки за cyзбивање на пандeмијата на вируcот корона во Шпанија се cyдрија со полицијата на улиците на Барселона. Педесет...

Необичен феномен: Сина месечина ќе се појави на небото на 31 октомври

Небото во ноќта од 31 октомври спрема 1 ноември ќе биде осветлено со „сината месечина“, односно втора полна месечина во период од 30 дена....

Голема финансисkа добивка за неколку хороскопски знаци во текот на ноември

Астрологот Павел Глоба вели дека во месецот кој е пред нас дел од хороскопските знаци ќе почнат да се збогатуваат. Проблeмите со парите за...

More Articles Like This