December 5, 2021, 8:29 am

(Видео) Во живо: Последни подготовки за претседателската инаугурација во САД

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Последните подготовки за претседателската инаугурација на eо Бајден се одржуваат во Вашингтон.

Инаугурацијата ќе се одржи на 20 јануари, кога Џо Бајден и Камала Харис ќе положат заклетва за претседател и потпретседател на Соединетите држави.

Претседателската инаугурација во Америка овој пат ќе се одржи во знак на ограничувања поради пандемијата на коронарниот вирус, а на неа ќе присуствуваат само 1.000 гости.

По заклетвата на западното крило на Капитол Хил, на Бајден и неговата сопруга, идната прва дама Џил, ќе им се придружат и потпретседателот Камали Харис и нејзиниот сопруг од источната страна, каде традиционално се одржува воена парада, а одржувањето растојание ќе биде задолжително, објави АП.

Бајден ќе добие традиционална претседателска придружба со претставници од секоја воена единица, од 15-та улица во Вашингтон, до Белата куќа.

Завршне припреме уочи Бајденове инаугурације

Завршне припреме уочи Бајденове инаугурације

Posted by Sputnik Србијa on Tuesday, January 19, 2021

Latest News

Дневен хороскоп за 5 декември – еве што ве очекува денес

Овен Бидете внимателни во некои нови инвестиции. Не е време за импулсивни реакции и големи промени. Склони сте да го...

More Articles Like This