August 13, 2020, 3:09 am

(Видео) Вучиќ: Зошто Брисел молчи за изјавите на косовскиот премиер?

Поврзано

Рекорден број новoзaболeни во Грција, двојно зголемен и бројот на пaциенти на интeнзивнa нега

Во Грција денеска се регистрирани 262 нови случаи на kopонавирус, што е нaјмногу од почетокот на пaндeмијата, а пoчинaлe...

Уaпceни 17 полицaјци во БиХ, се сомничат за над 100 kpивични дела

Во полициската акција „ДАР 1“ спроведена на подрачјето на кантонот Сараево, Зеничко-Добојскиот кантон и во Источен Сараево, денес...

„Косово нема земја за подарување“: Пpoтест во Косово поради српска вoeна пaтрола на косовска територија

Жители од косовското село Карачево и неколку други населени места на границата со Србија, одржаа пpoтест поради тоа што...
- Advertisement -

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека е изненаден од изјавата на премиерот на Косово, Авдулах Хоти, дека пишувањето на конечниот договор започнало во Брисел, додавајќи дека Белград не знаел ништо за тоа.

„Јас бев изненаден од таа изјава, дека никој од Брисел не го негираше тоа, тие само го ги демантираа нашите медиуми, кои само ја пренесоа изјавата на Авдулах Хоти“, рече Вучиќ на јавно обраќање во српското претседателство.

Вучиќ вели дека Белград сака да преговара за темите што беа ставени на маса и дека ќе побара разговори за неисполнување на она што беше договорено и потпишано во април 2013 година, а тоа е Здружението на српските општини.

„Дозволете ми да кажам веднаш, ние не нè интересира што е во согласност со косовскиот устав, затоа што тогаш не ни треба да разговараме, ако сè мора да биде усогласено со косовскиот устав, тогаш тие би можеле да ги применат само тие права, но тогаш не разговарајте со нас за сè друго “, рече Вучиќ.

На прашањето дали смета дека постои варијанта на конечниот договор меѓу Белград и Приштина, што би можело да се напише во него и дали се согласува со одредени проценки дека автор на тој договор е Германија, Вучиќ рече дека косовското прашање мора да помине тешки и сериозни преговори, а не да се добијат „готови документи“.

Ние спроведуваме преговори за кои е премногу тешко да се добијат „готови документи“ , рече Вучиќ, иако, додаде тој, не изгледа логично дека Авдулах Хоти измисли сè, кога рече дека Брисел го пишува текстот на конечниот договор.

„Колку и да не им верувам, не ми изгледа логично дека тој сето тоа го измислии“.
Сепак, како што рече, повеќе од тоа дали тие имаат нешто и што вели Хоти, тој е загрижен од она што му се чини дека може да напише во предлогот на идниот договор.

„Затоа би сакал да преговарам сериозно и одговорно и за ЕУ ​​да ги разбере потребите и барањата на Србија, а не само потребите и барањата на земјите-членки и се надевам дека ЕУ ќе постапи на тој начин“, рече Вучиќ.

Тој вели дека Белград е присутен во Брисел со добра волја и дека сака сериозни, конкретни разговори.

„Но, ако некој мисли дека Србија ќе биде удирачка торба на која ќе го повторуваат секој божествен ден, дека само треба да го признаеме независно Косово и нема да добиеме ништо, тогаш мислам дека тоа е многу погрешен пат и дека нема да нè однесе никаде“, рече тој. Вучиќ.

Тој рече дека, што се однесува до Косово и Метохија, претстојат тешки денови, дека Србија е подготвена за компромис, но дека нема да прифати нешто што не е компромис.

Бевме и ќе се соочиме со бројни притисоци, а тоа не е новост, затоа што Србија е на крстопат не само географски, туку на место каде што се судираат различни политички интереси на големите сили, но и земји од регионот, посочи Вучиќ.

Не секој е секогаш среќен ако Србија е успешна, подвлече Вучиќ и додаде дека токму затоа ќе бидат насочени бројни притисоци кон Србија.

„Србија ќе биде мета на остри критики и напади, затоа што е важно да се води таков вид борба против нашата земја“. „Но, важно е граѓаните да знаат дека работиме во согласност со плановите, сериозно и темелно и дека ќе го задржиме мирот со тоа што ќе бидеме посилни и посилни економски, што ќе ни овозможи да се зајакнеме во секоја друга смисла“, рече Вучиќ.

„Кога сте посилни, и политички и воено, секој што размислува за можна закана од воена агресија против Србија, ќе размисли двапати пред да преземе акција“, истакна претседателот.

Тој додаде дека е задоволен од преземените мерки, економскиот напредок, растот на индустриското производство, иако, како што вели, тој никогаш не може да биде среќен, бидејќи се соочуваме со тешка криза предизвикана од заразна инфекција.

„Но, ние се бориме, предавањето не е опција. Ние ќе победиме и убеден сум дека сите броеви од понеделник ќе бидат подобри, не само оние што се видливи на прв поглед, туку и оние што ги добиваме од лекарите за бројот на пациенти кои се отпуштени и примаат во болници … Не е време да се опуштиме, мора да ги почитуваме мерките и ако тоа се случи, ќе знаеме дека бранот помина “, рече Вучиќ.

Latest News

Џафери до Пендаровски: Мандат не се дава со најави преку медиумите, мандат се дава со мнозинство во Собранието

Oткако претседателот на државата, Стево Пендаровски, најави дека утре ќе му го додели мандатот за составување на нова Влада...

Освен премиерската функција, Ахмети ги бара ресорите за внатрешни работи и финансии, УЈП и НБРМ

Покрај барањето Насер Зибери да биде премиер во првата од четирите години од мандатот на идната влада, Али Ахмети од Зоран Заев бара и...

Рekeт ја затвори Еуростандард банка?

Ова е двојна игра од страна на Народна банка на Македонија“. Ова за Фактор првично го изјави бизнисменот Трифун Костовски, сопственик на Еуростандард банка, за...

Одредена цената на руската вaкцина, се очекува и поевтинување со зголемување на побарувачката

Цената на руската вакцина пpoтив кopонавирус за меѓународниот пазар првично ќе биде најмалку 10 долари за две дози, изјави претседателот на Управниот одбор на...

Над 800 лица починaлe откако пиеле средства за чистење како лeк за кopонавирус

Поради дeзинформации поврзани со новиот koронавирус во светот починaa најмалку 800 луѓе, се наведува во студијата објавена во Американското списание за тропска медицина и...

More Articles Like This