(Видео) ВУЧИЌ: Нема да дозволам kpиминалци како Боки 13 да peшаваат кој ќе биде на влacт во Србија

Поврзано

ЖAЛОCНO: Пoчинa десетмесечното бебе кое со кoмпликaции од Koвид-19 итнo беше испратено во Швајцарија

Швајцарските здравствени власти потврдија прва смрт на дете од ковид-19. Бебето кое починало од можни компликации од инфекција на...

(ФОТО) ЧУЛЕВ ГО ПРИЛОЖИ ДОКУМЕНТОТ ОД УПРАВНИОТ СУД: Владата нeзaконcки ги пoништилa моите одлуки

Управниот суд на седницата одржана на 7 мај донесе пресуда со која тужбата на тужителот Министерство за внатрешни работи...

РЕАЛНОСТА ЈА ЗABИ МАКЕДОНИЈА ВО ЦPНO: Комисијата на Филипче мора да поднесе одговорност

Црните статистики станаа новата реалност во Македонија. Вчерашните 52 нови случаи и 4 починати лица ги доведоа во сомнеж...

Претседателот на Србија одговори негативно на барањето на опозицијата за формирање преодна техничка влада. Лидерите на Двери и на ЛДП Бошко Обрадовиќ и Чедомир Јовановиќ пред неколку дена изјавија дека решение за излез од политичката криза во која се наоѓа Србија во пресрет на предвремените парламентарни избори на Косово е да се следи примерот од Македонија и да се формира влада во која ќе има претставници и на опозицијата.

–Тој филм нема да го гледате. Додека сум жив, нема да има преодни влади, туку само влада на народот, народот ќе одлучува кој ќе биде влада. Додека сум жив нема да одредуваат криминалци кој ќе биде на власт. Овде нема да има никаков Боки 13, рече Вучиќ.

Со оглед дека во Србија, во наоѓање излез од политичката криза помагаат и поранешните европратеници Кнут Флекенштајн и Едуард Кукан, Вучиќ порача дека тој нема да дозволи меќународната заедница да се меша во српската политика.

–И нема Владата на Србија да ја одредуваат странци, туку граѓаните на Србија. И нема ниту еден претставник на меѓународната заедница да ми соли памет како да изгледа Владата, туку нашиот народ. Вие странци сте добредојдени. Но, да ја уривате владата и да ги донесете на власт тие што не ја добиле довербата од народот, сиктер, нема ништо од тоа, рече Александар Вучиќ.

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести