October 23, 2021, 8:42 am

(Видео) Вучиќ тврди дека во Македонија 24 проценти од населението се Албанци – Косово никогаш нема да го признае

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Претседателот на Србија и лидер на СНС, Александар Вучиќ, на седницата на Главниот одбор на партијата рече дека мора да учествува во дијалогот со Приштина, дека сака компромис, но дека нема да го потпише признавањето на независно Косово.

„Ќе бидам апсолутно под најголем притисок, осуден и стигматизиран, но дозволете ми веднаш да ви кажам – нема да го потпишам признавањето на независно Косово“, рече тој.

Тој посочи дека Србија ќе биде изложена на сериозни притисоци, бројни проблеми и маки.

Тој потсети дека дијалогот поврзан со Косово и Метохија ќе продолжи во средината на јуни и дека Србија ќе биде изложена на големи притисоци пред и после тоа.

Тој нагласи дека Србија денес е во ситуација што е крајно тешка по едностраното прогласување на независност на Косово , исклучување на разговорите надвор од ООН и Меѓународниот суд на правдата и поставување на границата во Јариње, јави Танјуг.

„Се боревме девет години и ги добивме документите за кои тогаш реков дека ќе бидат проблем за Албанците. Затоа тие не го исполнија ветувањето за Заедница на српски општини. Дали мислите дека и оние кои потпишаа од Запад се возбудени од тоа? Ако ги напуштевме преговорите, ќе бевме виновни што го напуштивме дијалогот. Ние мора да учествуваме во дијалогот, да бидеме дел од светот “, потенцираше Вучиќ.

Тој посочи дека бил нападнат поради тоа.

„Сега тие одлучија да принудат некои, како што велат, храбри земји да го признаат Косово. Тие се водени од стратегијата да вршат притисок врз земји како што е Грција, така што Косово ќе влезе во НАТО и конечно да разбереме дека е готово кога Косово станува членка на НАТО “, нагласи тој.

„Одлуките во Србија нема да ги носат странци, амбасадори, тајкуни …, Србија ќе донесе одлуки сама, тоа е нејзината сила“, додаде Вучиќ.

„Јас сум обвинет за вршење државен удар во Црна Гора, не знам за што зборуваат.

Вучиќ се осврна на, како што рече, обвинувањата дека извршил државен удар во Црна Гора.

„Утрово бев обвинет за вршење државен удар во Црна Гора, бидејќи некој им рече нешто на бискупите за тоа кој ќе биде митрополит“, рече Вучиќ.
Како што додаде, тој дури и не знаеше дека некои го посетуваат српскиот патријарх.

„Јас не реков кој треба да биде митрополит, но тие“, забележа тој.

Тој истакна дека не го посетил патријархот и дека не знае за што зборуваат.

„Не знаев дека тие (од Црна Гора) го посетуваат патријархот, ниту, пак, реков кој треба да биде митрополит или епископ, и тие не извршија државен удар или државен удар против црквата, туку јас, кој не знае за што зборуваат. Зошто, затоа што Србија мора секогаш да биде виновна и нема да биде виновна само ако не говори за 29 проценти од своето население во Црна Гора, а во Македонија, Албанците, кои имаат 24 проценти, имаат многу поголеми права, тоа е веројатно државен удар “, праша Вучиќ.

2 КОМЕНТАРИ

Latest News

Во моментов активни околу шecт илjaди зapaзeни co Koвид-19

Во минатото деноноќие се регистрирани 411 нови заразени со Ковид-19, како и седум починати лица. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица...

More Articles Like This