October 16, 2021, 9:49 pm

(Видео) Галактички огномет – Новите слики на ESO откриваат зачудувачки одлики на блиските галаксии

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Тим астрономи објави нови набудувања на блиските галаксии кои личат на разнобоен космички огномет.

Сликите, добиени со големиот телескоп на Европската јужна опсерваторија (ESO’s VLT), прикажуваат различни компоненти на галаксиите во различни бои, што им овозможува на астрономите да ги одредат локациите на младите sвезди и гасот што го загреваат околу нив.

Астрономите знаат дека sвездите се раѓаат во облаци на гас, но она што го започнува формирањето на sвезди и како галаксиите како целина играат во него, останува мистерија. За да го разберат овој процес, тим истражувачи наљбудувале разни галаксии во близина со моќни телескопи на земјата и вселената, скенирајќи ги различните галактички региони вклучени во ѕвездените раѓања.

„За прв пат решаваме одделни единици на формирање sвезди во широк спектар на локации и средини во примерок што добро ги претставува различните видови галаксии“, вели Ерик Емселем, астроном во ЕСО во Германија и водач на ВЛТ- засновани набљудувања спроведени како дел од проектот „Физика со висока аголна резолуција“ во близина на Галакси (PHANGS).

„Можеме директно да го набљудуваме гасот што раѓа sвезди, ги гледаме самите млади sвезди и сме сведоци на нивната еволуција низ различни фази“.

Извор: frontline.mk

Latest News

„Ќe ocтaнeте бeз paбoта aкo глacaтe зa тaa пapтиja“ – чeтиpи лицa oд Koчани дoбивaлe зakaни

ОВР Кочани до надлежното ОЈО Кочани поднесе кривична пријава против Р.А. (54) и Б.Ш. (46) од Кочани поради основано...

More Articles Like This