(ВИДЕО) ГЕРМАНКАТА ЈОАНА КУС Е ЗАПИШАНА ВО ГЕНИСОВАТА КНИГА НА РЕКОРДИ:На 93 години растура во гимнастика!

Поврзано

Наташа Беквалац гoлa во бaзен

Атрактивната пејачка Наташа Беквалац(39) во провокативно издание, како вистинска морска сирена. Поп-sвездата ги „запали“ социјалните мрежи со нов пост...

Нашите баби никогаш не знаеле за стрес, а причината е едноставна

Баби или прабаби, за кого како. Често за нив размислуваме како отсекогаш делувале смирено, со благ поглед во очите...

Ова видео има 14 милиони прегледи за еден ден: „Најоткачената“ реакција на жена кога и кажаа да стави маска

Сè поголем број продавници во САД бараат од своите потрошувачи да носат маски, но некои упорно одбиваат да го...

Германката Јоана Кус е аматерска гимнастичарка која и на 93 години демонстрира воодушевувачка виталност и сила, а пред седум години се запиша во Гинисовата книга на рекорди како најстара гимнастичарка во историјата.

Нејзината љубов кон оваа спортска дисциплина датира уште од најмала возраст. Првпат се натпреварувала во 1934 година, а по завршувањето на војната гимнастиката била забранета во нејзината земја, бидејќи предност имале тимските спортови. Така Јоана почнала да тренира ракомет во кој исто така била успешна – со нејзината екипа го освоиле првенството на Источна Германија во 1954 година.

Во тој период се омажила и родила три ќерки, но семејните обврски не ја одалечиле од нејзината прва љубов. Одлучила да стане тренер, обучувала млади гимнастичари сѐ до 1982 година кога на 57-годишна возраст сретнала две стари пријателки (помлади од неа 4-5 години) кои ја убедиле со нив повторно да почне да вежба и да се натпреварува. Таа година Кус освоила повеќе регионални признанија. Оттогаш, дури 11 пати дома се враќала со медали од спортските првенства во Германија кои се одржуваат на секои пет години.

„Каде што е движењето, таму е и животот“ е нејзиното животно мото. Водејќи се по оваа девиза, до денес не престана да тренира. Секој ден посветено вежба по еден час, а освен гимнастика практикува и танц, пливање и пеење. Вели дека не се плаши од повреди, а благодарение на редовната физичка активност никогаш не била болна и не консумирала лекови. Нејзиниот рецепт за здрав живот е многу едноставен – вежбајте, спијте најмалку 6 часа и јадете многу овошје и зеленчук.

Актуелно

ДАЛИ „ДИЗ“ ФУКЦИОНИРА КАКО ПАРТИСКА ИСПОСТАВА НА СДСМ : По директни усни наредби на активисти на СДСМ се казнуваат откупувачи!

Спрегата Ненад Бошев , Мијалчо Ласков и Силвана Трбогазова обелоденета со документи, инаку таа истата спрега здраво одработува за...

(Видео) Што договарала Шекеринска со Јанева и Јовановски?

Радмила Шекеринска по објавеното видео снимено во домот на Боки 13 сеуште молчи и бесрамно си тера кампања. Радмила Шекеринска мора да одговори, кога...

Мицкоски во Гевгелија,Дојран,Богданци и Валандово, носителите на листи во голем број активности и средби со граѓани

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носителите на листи ќе остварат средби со граѓани и ќе дадат изјава за медиуми во следните населени места: Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

(Аудио) Вице Заев и екипата купуваат гласови во Струмица?

Веќе проверената технологија на купување на гласои за која читавме и слушавме на снимка што ја објави италијанскиот весник „Ла верита“ повторино е активирана...

Се огласи поранешниот воџа на „Koмитите“ за операцијата Атлантик: Жути никогаш не наведнал и нема да наведни кичма како тебе „Кико“

Љупчо Палевски попладнево на прес конференција со јавноста сподели документи и докази за следење на македонски граѓани поради наводен домашен тероризам, поточно македонски екстремизам....

Повеќе вести