October 24, 2021, 3:27 am

(Видео) Голем пожар во Белград: Се запали кинескиот трговскиот центар

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Ноќеска избувна пожар во кинескиот трговски центар. Повикот за пожарот стигнал во 20 часот и 05 минути, а пет противпожарни возила и 23 пожарникари од противпожарните бригади Земун, Вождовац и Звездара биле испратени на терен за шест минути.

Во меѓувреме, уште две противпожарни возила излегоа на местото на настанот, а некои пожарникари го изгаснаа пожарот над покривот во специјална корпа – авто -механичка скала.

Пламен и црн чад излегуваат од централниот дел на трговскиот центар.

Засега, според докторот на Брза помош, нема повредени.

Повикувајќи се на полицијата, РТС наведува дека никој не бил во зградата кога избувнал пожарот и дека пожарот бил ставен под контрола.

Како што се додава, густиот чад што се чувствува ги принуди жителите од околните улици да ги напуштат становите и да видат за што станува збор. Меѓу нив има и кинески државјани.
Според некои од насобраните граѓани, пожарот најверојатно избувнал во еден од рестораните во трговскиот центар.

Latest News

Обама до Меркел: „Целиот свет ви должи голема благодарност“

Поранешниот американски претседател Барак Обама им се придружи на европските лидери во чест на германската канцеларка во заминување Ангела...

More Articles Like This