October 1, 2020, 9:09 am

(Видео) Голем пожaр во Калифорнија, огнената стихија се шири веќе четири дена

Поврзано

Американските pазyзнавачки служби планирале да го отpyјат Асанж

Американските pазузнавачки служби планирале да го отpyјат или kиднапираат основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, пишува британскиот весник „Гардијан“. Деталите за...

Шамap за САД: Папата одби да се сретне со Мајк Помпео

Ватикан објави дека го одбил барањето на Мајк Помпео за аудиенција кај папата Франциско и го обвини државниот секретар...

Поради пaндемијата Дизни ќе отпyшти 28 000 работници

Американскиот медиумски гигант Волт Дизни објави дека ќе уkине 28.000 работни места во одделот за домашни паркови и производи...
- Advertisement -

Пожарот наречен Епл Фајр, кој се распламти во петокот во Калифорнија, а кој досега се ширеше во округот Риверсајд и Сан Бернардино, уништи најмалку 20.516 хекари. Досега пожарникарите успешно ставија под контрола само 5 отсто од огнената стихија.

Имено, постојат неколку хектари кои на пожарникарите им ја отежнуваат борбата со пожарот, а најголемиот проблем е конфигурацијата на теренот, јави Си Ен Ен.

-Се работи за исклучително стрмен и нерамен терен, рече Лиса Кокс, портпарол на Националниот парк Сан Бернардино.

Пожарот го гасат повеќе од 2000 пожарникари

„Имаме многу предели кои создаваат различни струења на ветерот па затоа е тешко да се предвиди текот на пожарот. Покрај тоа имаме и густи грмушки, вклучувајќи и чапарал кој лесно гори“, објасни тоа.

Прочитајте и… Мексико донесе одлука: Училишната година ќе почне од дома

„Со тоа во воздух се крева големо количество чад и пепел и се создава голем облак кој се шири во сите насоки околу огнот“, додаде таа.

Да потсетиме, близу 1000 жители на округот Риверсајд во Калифорнија мораше во саботата да ги напуштат своите домови поради неконтролирано ширење на пожарот Епл Фајр.

Во неделата пожарот го гасеа 2.266 пожарникари и 9 хеликоптери.

Latest News

Почна новата учебна година

Одложено за учениците и редовно за студентите почнува учебната 2020/2021 година која е со многу неизвесности поради непредвидливост со...

Носете маски, полицијата казнува: Регистрирани 890 прекршоци за 24 часа

Во текот на изминатото деноноќие (30.09/01.10.2020 година) на територијата на Република Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се...

Барањата за отказ на сестри од Инфективна ДОКАЗ ДЕКА НЕШТО НЕ Е ВО РЕД СО ЗДРАВСТВОТО во Македонија

– Објавите на социјалните мрежи дека три медицински сестри од Клиниката за инфективни болести, меѓу кои и главната сестра, поднеле барања за откази поради...

Грозданов: СДС-овски медиумски сперматоитодомани

Зборот Сперматоитодомани го има измислено Зоки Черне. За декодирање за жал го нема ни во Речник, ама добар е за размислување. Вака новинарот и...

(Фото) Сообраќајка кај ЕУ Инфо Центар, блокиран сообраќајот

Утрово, на крстосницата пред ЕУ Инфо центар, се случи сообраќајна несреќа, во која возило удрило во жардиниерата. Сѐ уште не се знае дали има жртви...

More Articles Like This