October 16, 2021, 9:45 pm

(Видео) Голем ckaндaл: Отcтрането руското знаме и руските симболи на Светскиот шампионат во играта Дамa

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Големиот скандал се случи на Светскиот шампионат во играта Дами во Полска, бидејќи руските симболи, вклучувајќи го и знамето, беа отстранети за време на натпреварот помеѓу руската репрезентативка Тамара Танкијужина и полската натпреварувачка Наталија Садовска.

Во историјата на спортот не е забележан таков случај и сè е оправдано со одлуката на Светската антидопинг организација да забрани руски обележја на глобалните натпреварувања.

Сепак, начинот на кој сè се случи е целосно скандалозен затоа што симболите на Русија беа отстранети за време на забавата?!

Додека репрезентацијата на Русија го подготвуваше следниот потег, едно лице од организацијата на турнирот се прикраде на масата и прво ја отстрани лентата со името на рускиот натпреварувач, заедно со руското знаме, а потоа го помести знамето што стоеше таму од почетокот на натпреварот.

Претседателот на Федерацијата на Полска во играта Даме, Дамијан Реска, се обиде да објасни што се случило, бидејќи на скандалот му претходеше итен повик од претседателот на Светската антидопинг организација, Витолд банка.

„Ве молам, ни рекоа дека мора да го сториме тоа сега“, рече Реска.

Танскјузина, шесткратен светски шампион, по натпреварот истакна дека она што се случило за неа било целосно изненадување.

„Главниот судија одби да го стори тоа за време на забавата, но организаторите тоа го сторија под притисок. Така ми го објаснија тоа “, изјави Тансискуина.

По тој повод, Олимпискиот комитет на Русија исто така објави дека ваквиот потег на организаторите е „страшна грешка“.

Видеото можете да го погледнете ТУКА

Latest News

(Фото) Кандидат за градоначалник дава потkyп во Делчево

Прекршување на изборниот молк и предизборен поткуп е забележан и во Делчеве, каде поткуп дава лично кандидат за градоначалник...

More Articles Like This