September 30, 2020, 11:49 am

(ВИДЕО) ГУМИ КОИ МОЖЕ ДА СЕ КОНЕКТИРААТ НА 5G МРЕЖА: Пpoизвoдитeлот на гyми Pirelli се нaдeва дека ќе ycпeе во cвoјот плaн

Поврзано

Гугл мапс ќе покажува каде има најмногу заболени

Гугл најави ажурирање на апликацијата Гугл Мапс, а иновацијата подражбира дека наскоро ќе можеме да видиме во кои области...

Научниците со нови докази – „протекувањето на 5Г“ мрежата влијае на метеоролошките предвидувања и може да предизвика катастрофи

„Протекувањето на 5г“ мрежата може да доведе до погрешни временски прогнози што би можело пак да доведе до катастрофални...

Претставен Samsung Galaxy S20 FE: Креиран за сите, наменет за тебе

Тројната камера од професионален ранг, живописни бои и внимателно одбрани премиум иновации Samsung Electronics денеска го претстави Galaxy S20 Fan Edition (FE),...
- Advertisement -

Интернетот на нештата го доживува својот процут како што ултрабрзата 5G мрежа ја отвора комуникацијата меѓу се што гледаме околу нас – од тостерот до пејсмејкерот, од фрижидерот до облеката што ја носиме. Така се создава една дигитална утопија во која се „разговара“ меѓусебе. Ако производителот на автомобилски гуми Pirelli успее во својот план, и автомобилските гуми ќе станат паметни и ќе „разговараат“ не само со вашиот автомобил, туку и со други автомобили и со патната инфраструктура.

Сега прашањето е за што може да „разговараат“ гумите. Е па првата автомобисла гума во светот со опција за поврзување на 5G, Pirelli Cyber Tire, има сензор, процесор и диск за комуникација што е со големина на средна монета. Тие се вградени во гумите и имаат за цел постојано да следат повеќе променливи како притисокот во гумите, температурата во гумите, забрзувањето по оските и споспобноста да почуствуваат вода и мраз на патот.

Cyber Tire потоа тие информации ги испраќа до автомобилот, заедно со пpeдyпрeдувaњa од типот на „Патот пред нас е влажен“ или „Детектирам мраз на патот“ или „Автомобилот е претоварен“. Од Pirelli размислуваат да воведат и пpeдyпpeдувaњa за прилагодување на брзината на условите на патот.

Latest News

Србите и понатаму нема да можат во земјите од Европска унија

Земјите членки на ЕУ, денес ја сменија листата на третите земји за кои не важат рестрикциииите за влез во...

Царовска: Ќе има падови и проблеми на платформата,

Министерката за образование и наука Мила Царовска на денешната прес-конференција истакна дека речиси се е подготвено за почеток на новата учебна година која ќе...

Шилегов го претвора Драчево во депонија, сите хаварисани возила од Скопје ќе завршат во населбата

Градоначалникот Петре Шилегов дефакто ја претвора населбата Дрчево во депонија за метал, отпад на Град Скопје. Попладнево Советот на Град Скопје донесе одлука за...

(Видео) Пендаровски станува првиот претседател што го прекршил уставот

Претседателот на Македонија Стево Пендаровски ќе стане првиот претседател на држава кој носел противуставни одлуки откако ја загуби поддршката од опозицијата во Собранието. Пратеникот Антонио...

Убиј и изеди: Трамп и Бајден очи во очи ― „тотална катастрофа“ на американската демократија

Првата претседателска дебата, на кандидатите за Претседател на САД Доналд Трамп и Џо Бајден беше сосема различна од другите и од сите до...

More Articles Like This