(Видео) ДЕЦА ХЕРОИ: Цел клас бара работа за да можат сите деца да одат на матурска екскурзија!

Поврзано

СЕЛО НА ПРОДАЖБА: Шведска продава цело селo за неверојатна цена

Едно село во Шведска се продава за 6,5 милиони евра. Сатра Брун е велнес село на периферијата на Стокхолм....

ВЕ ПРОВЕРУВААТ НА ИНТЕРНЕТ: Што работодавците „гуглаат“ за вас пред да ве вработат

Business Insider наведува четири работи што работодавците ги проверуваат за вас на интернет. Едно истражување покажало дека 80% од...

(Видео) НЕВЕРОЈАТНО ОТКРИТИЕ: Група астрономи открија диск галаксија стара 12,5 милијарди години

Група астрономи открија голема диск-галаксија, создадена пред 12,5 милијарди години. Имајќи предвид дека станува збор за најоддалечената галаксија од таков...

Цело одделение од Десетта гимназија во Беград бара работа за да можат сите ученици да одат на екскурзија.

Идејата се родила кога започнале подготовките за матурската екскурзија, а дел од учениците се соочиле со проблем, бидејќи нивните родители немале пари да платат за тоа. Затоа целиот клас одлучил да најде работа, а класната Драгана Можек седнала и напишала оглас.

Учениците од Десеттата гимназија во Белград се подготвени да работат и физичка работа само за да успеат да соберат пари и да им помогнат на своите другарчиња. Меѓу 32 ученици има такви кои ќе ви бидат личен потрчко, има и бубалици кои со задоволство ќе држат часови по математика и физика, а освен класната, во акцијата ќе усчествуваат и мајките и бабите.

За физичка работа се квалификувани 13 ‘рмбачи.

Огласот е објавен на Фејсбук профилот на наставничката Драгана Можек, а за кратко време тој се раширил по социјалната мрежа.

Акцијата не само што ја поддржале сите, туку во неа се вклучиле и родителите. Така, на пример, мајките и бабите заедно со нив ќе месат кифлички, ќе прават колачи и крофни.

Побарувањата за нивните услуги се повеќе од очекувани.

Кога ќе собереме пари за нашето одделение, доколку ни остане нешто ќе им ги понудиме и на децата од другите одделенија или ќе ги дадеме во хуманитарни цели, вели класната.

Таа вели дека донациите не се опција и дека целта е учениците сами да ги заработат парите.

Матурска екскурзија, според нив, е нешто што се памети целиот живот, па не постои причина некое од децата да ја пропушти таа шанса.

Актуелно

(Видео) БОКИ 13 И СЕ ЗАКАНИ НА СУДИЈКАТА, ЗАЕВ Е КРЕАТОРОТ НА СЦЕНАРИОТО ЗА РУШЕЊЕ НА СЈО: Ако добие драконска казна има уште едно...

Скандалозни заврши зборови, вака наједноставно може да се објасни ситуацијата која денес ја затекнаа новинарите во судницата на едно...

ЗАЕВ ГО СПАСУВАЛ МИЈАЛКОВ И ГО РУШЕЛ СЈО: Бојан Јовановски „бомбардираше“ во судот – како Заев „купувал“ пратеници и го вадел Мијалков од затвор

Средбата која што се случила помеѓу Зоран Заев и Јордан Камчев се случила на 02.април, а Камчев го снимал и Зоран Заев,  а за...

ВИЦЕТО БАРАЛ БОКИ 13 ДА ОСТАНЕ ВО ПРИТВОР, МАКАР И ДА УМРЕ: Заев земал милион евра за да притисне за одлука на Врховен суд?!

Јордан Камчев се исплашил од „педерот“ Боки 13, види мајката - силниот Камчев, па ми дал милион евра. Тој можеби дал, дал милион евра, можеби...

ВИДЕЛА, НЕ ВИДЕЛА, ЗАЕВ БИЛ, КАМЧЕВ БИЛ: Боки 13 ја направи Русковска пуздер во завршните зборови

Вилма Русковска се шетала како „Мечка Божана“ од медиум на медиум откако го уапсила Боки 13. Јовановски објаснуваше и едно нејзино гостување на „Канал...

ЌЕ ЈА ОТВОРАМ „ПАНДОРИНАТА КУТИЈА“: Започна завршниот збор на Боки 13, најави дека ќе каже се што знае иако може да го „самоудават во...

Постојат мисли и сеќавања кои не смееме да си ги изговориме ниту на самите себеси, вели Бојан Јовановски во својот завршен збор, додавајќи дека...

Повеќе вести