October 27, 2021, 10:17 am

(Видео) Единството секогаш носи пoбeда: Ќе ја обедини ли фудбалот Македонија?

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

ФФМ и Комисијата за спречување и заштита од дискриминација започнуваат со реализација на проектот Промоција на еднаквоста во Македонија преку кампањата „Фудбалот против дискриминацијата“.

За таа цел денес е објавено едно навистина фантастично видео кое ни испраќа јасна порака – ЕДИНСТВОТО СЕКОГАШ НОСИ ПОБЕДА!

„Фудбалот е игра која мора да биде достапна за секого, без оглед на тоа: кој пол е, која националност, koja верска припадност.Дали има инвалидитет, кој е, од каде доаѓа и како игра.Во фудбалот нема место за било каква дискриминација. Нашата игра зближува различни националности и вероисповеди“, порача претседателот Муамед Сејдини.

Видеото е направено на повеќе јазици, а може да се забележи и знаковниот, во позадина зборува жена што уште еден симбол дека сите треба да бидеме еднакви.

Latest News

Уaпceн кумановец – пpoнajдeни мигpaнти вo нeгoвoто вoзилo

Синоќа околу 19:20 часот кај наплатната станица Демир Капија, полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор Михајлово го...

More Articles Like This