(Видео) ЕКОЛОШКА KATACTPOФА: Ситуацијата алapмантна иcчeзнaa 3/4 од акумулацијата Калиманци

Поврзано

Верушевски: Вчера се случи изборен грабеж

Еве да се изјаснам за да нема забуни и дилеми: ОВА ОД СИНОЌА Е ИЗБОРЕН ГРАБЕЖ-ЛОПОВСКА СДС СЕ РАДУЕ...

Регистрирани 94 нoвoзaрaзeни со кoрoнaвиpyc во Македонија, осум лицa пoчинaa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 94 нови случаи...

Xaoc – над 80 илјади гласови се погрешно распоредени!

Последен нивен „бисер“ е дека во Ново Село, Струмичко победила Алијанса на Села, извор од ДИК тврди дека хаосото...
- Advertisement -

Македонија се соочува со еколошка катастрофа, ситуацијата е повеќе од алармантна. Исчезнаа три- четвртини од акумулацијата Калиманци, a за наводнување на регионот и земјоделските посеви  потребни се околу 100 милиони метри кубни вода. Во моментов во акумулацијата со капацитет од 120 милиони метри кубни метри вода има само 30.

Техничкиот заменик министер за земјоделие, Цветан Трипуновски на лице место ја увиде ситуацијата и истакна дека ВМРО-ДПМНЕ будно ја следи ситуцијата,  после 12 април посочи тој за надлежните ќе следи и одговорност.

-Ова позади мене е акумулацијата Калиманци и од она што можам да го видам на лице место дека имаме една алармантна ситуација односно акумулацијата има 30 милиони метри кубни вода иако знаеме дека вкупниот капацитет е 120 милиони метри кубни.

За 8-те општини Виница, Кочани, Зрновце, Чешиново – Облешево, Штип, Карабини, Свети Николе и Лозово годишните потреби за наводнување на земјоделските површини се околу 100 милиони метри кубни вода и со една ваква ситуација се доведува под знак прашалник новата 2020 реколта на производство на ориз и едноставно земјоделците ќе не можат да ја одгледаат оваа култура.

Инаку, оваа ситуација е резултат на несериозниот и недомаќински однос на акционерското друштво АД Водостопанство и нормално на целокупната влада на Зоран Заев затоа што минатата 2019 година имавме нерационално трошење на водата.

Ние како ВМРО-ДПМНЕ будно ја следиме ова ситуација и за оваа катастрофа која што се случува некој после 12 април ќе понесе одговорност.

Брана Калиманци, 02.03.2020

Ова позади мене е акумулацијата Калиманци и од она што можам да го видам на лице место дека имаме една алармантна ситуација односно акумулацијата има 30 милиони метри кубни вода иако знаеме дека вкупниот капацитет е 120 милиони метри кубни. За 8-те општини Виница, Кочани, Зрновце, Чешиново – Облешево, Штип, Карабини, Свети Николе и Лозово годишните потреби за наводнување на земјоделските површини се околу 100 милиони метри кубни вода и со една ваква ситуација се доведува под знак прашалник новата 2020 реколта на производство на ориз и едноставно земјоделците ќе не можат да ја одгледаат оваа култура.Инаку, оваа ситуација е резултат на несериозниот и недомаќински однос на акционерското друштво АД Водостопанство и нормално на целокупната влада на Зоран Заев затоа што минатата 2019 година имавме нерационално трошење на водата.Ние како ВМРО-ДПМНЕ будно ја следиме ова ситуација и за оваа катастрофа која што се случува некој после 12 април ќе понесе одговорност.

Julkaissut Цветан Трипуновски Maanantaina 2. maaliskuuta 2020

 

Latest News

Верушевски: Вчера се случи изборен грабеж

Еве да се изјаснам за да нема забуни и дилеми: ОВА ОД СИНОЌА Е ИЗБОРЕН ГРАБЕЖ-ЛОПОВСКА СДС СЕ РАДУЕ...

Регистрирани 94 нoвoзaрaзeни со кoрoнaвиpyc во Македонија, осум лицa пoчинaa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 94 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-49, Куманово-2,...

Xaoc – над 80 илјади гласови се погрешно распоредени!

Последен нивен „бисер“ е дека во Ново Село, Струмичко победила Алијанса на Села, извор од ДИК тврди дека хаосото е толкав што преку 80.000...

МВР работи на откривање на хaкepитe кои вчера го пaднaa сајтот на ДИК

Покрај падот на сајтот на Државната изборна комисија ДИК и на Тиме.мк, вчера во текот на денот во траење во неколку часа „паднал“ и...

Хакерски напади и неконзистентноси – на кого вчеравечер му пречеше вистината?

Во текот на вчерашниот ден веб страницата на Инфомакс беше мета на масовен хакерски напад, напад кој чини на црниот пазар илјадници евра. Хакерскиот...

More Articles Like This