(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: „Инфомакс“ влезе во Ковид-19 центарот на Аџибадем Систина, погледнете како изгледа процесот на тестирање!

Поврзано

Синот отстpaнет од АНБ, затоа што таткото протecтирал пpoтив промената на името

Ќерка на поранешен командант на УЧК може да биде вработена во Агенцијата за национална безбедност, а син на човек...

Во Македонија може да биде следен и прислушкуван секој

  Ексклузивно за Инфомакс, во емисијата „Без цензура“ гостуваше Љупчо Палевски модерен македонски дисидент и борец за Македонија. Палевски...

Герила над штабот на СДСМ во Радовиш, можат…

Граѓаните се револтирани од начинот на кој што СДСМ владееше изминатите три години, владеење проследено со низа на коруптивни...

Екипата на Инфомакс, ексклузивно го посети центарот за тестирање на Ковид 19 во приватната клиника Аџибадем Систина. За време на посета имав шанса да разговарам со молекуралниот биолог и шеф на центарот на одделот за тестирање Среќко Рајовски, но имав и шанса и самиот да се тестирам за приуство на коронавирусот. 

Како што е процедурата најпрво се јавив за да закажам тестирање, по што ми беше направена кратка епидемиолошка анкета, а тестирањето ми беше закажано веднаш за наредниот ден. Кога пристигнав бев пречекан од обезбедувањето на болницата кој ми постави прашање дали имам закажано тестирање и веднаш потоа бев спроведен во административниот дел каде пополнив уште една кратка епидемиолошка анкета, ја приложив својата лична карта по што заминав на тестирање.

Внатре во целосна заштитна опрема ме пречека медицинска сестра која ми зема брис од носот, но и примерок од крвта бидејќи ми беа извршени два типа на тест серолошки и ПЦР тест. За среќа мојот тест е негативен.

Во разговорот со Рајовски тој откри како пандемијата влијаеше на работата на болницата, како се промениле протоколите за работа. Тој истакна дека во болницата се извршуваат три типа на тестови кои што се препорачуваат во зависност од состојбата во која се наоѓа пациентот.

Рајовски посочи дека уште од самиот старт болницата ги има ставено сите капацитети на располагање на граѓаните на Република Македонија се со цел спречување на натамошното ширење на заразата.

Во однос на решението на корона кризата во Македонија, излезот Рајовски го гледа во масовниот скрининг на населението по примерот на Исланд и други Европски држави. Тој потенцираше дека уште од самиот почеток болницата Аџибадем Систина апелира дека масовното тестирање е единствен начин да се победи заразата пред се поради асимтоматските случаи.

„Инфомакс“ влезе во Ковид-19 центарот на Аџибадем Систина

„Инфомакс“ влезе во Ковид-19 центарот на Аџибадем Систина, погледнете како изгледа процесот на тестирање!

Julkaissut infomax.mk Lauantaina 6. kesäkuuta 2020

Актуелно

Во Македонија може да биде следен и прислушкуван секој

  Ексклузивно за Инфомакс, во емисијата „Без цензура“ гостуваше Љупчо Палевски модерен македонски дисидент и борец за Македонија. Палевски...

Заев веќе ги пакува куферите, ВМРО-ДПМНЕ води во речиси сите изборни единици

ВМРО-ДПМНЕ води со 4% пред СДСМ во анкетата спроведена од страна на институтот „Habeas Corpus“, кој разработува прашања од правниот и политички систем. Анкетата на...

Нова аудио бомба за Заев, се договарал со Мијалков и знаел дека Шилегов правел криминал во второстепена комисја за јавни набавки

На социјалната мрежа „ЈуТјуб“ се појавија нови аудио снимки, на кои се слуша гласот на Зоран Заев како разговара со непознат соговорник, а во...

(Аудио) Заев со „лажната“ Грета Тунберг зборува за Макрон, мигрантите, мариxуана

Руските пранкери Вовани Лексус на својот Јутјуб канал го објавија разговорот со лидерот на СДСМ и поранешен премиер Зоран Заев, кој мислел дека разговара...

(Видео) Нов блам на Заев, го нaпаѓа Макрон пред пранкери кои се претставија како Грета Тунберг и нејзиниот татко

Зоран Заев стана мета на нов меѓународен блам овој пат на пранкери кои се преставија како активистката против климатските промени Грета Тунберг и нејзиниот...

Повеќе вести