September 28, 2020, 6:47 pm

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: Cвeдoштво на Македонците кои се на „пpoколнатиот“ крузер, на кој имаше пациенти со дијагнocтициpaн кopoнавирус

Поврзано

TPAMП ДОАЃА ВО СРБИЈА: Гренел потврди дека Претседателот на САД доаѓа во Србија со неговата ќерка Иванка

SRBI, VIDEĆETE TRAMPA! GRENEL POTVRDIO: Tramp dolazi u Srbiju! EVO KAKO GA JE VUČIĆ UBEDIO! Специјалниот претставник на претседателот Доналд...

Aмбасадите во паниka по апceњето на припадници на ИCИC во Македонија

Нема информација кои витални објекти биле потенцијална мета за напад. Она што го потврдуваат од МВР за „360 степени“...

Цеца: „Не ми е должност да го воспитувам внукот“

Цеца Ражнатовиќ ужива во новата улога на баба, а откако го доби внукот Жељко на нејзината среќа и нема...
- Advertisement -

Не сме ни малку заштитени, бараме да бидеме прегледани, но сè уште не сме, работиме иако немаме услови за работа, лоша е состојбата на бродот, ама ние “фала богу“ сме добри. – Вака, ексклузивно за Алфа, сведочи велешанката Стефани Панова една од тројцата Македонци “заробени” на крузерот “Дајмонд Принцес”, закотвен во Јокохама.

“Од опрема имаме само маска и ракавици, кои и не се баш квалитетни, а сето тоа не е доволно за да се заштитиме од коронавирусот. Бараме да не прегледаат, но ни велат дека немало потреба. Само не скенираа, за дали го имаме првиот симптом, покачена температура. Не загрижува тоа што имаме допир со гостите, а тоа е опасност за нас” – изјави за Алфа Стефани Панова.

Алфа контактираше и со уште еден од Македонците вработени на крузерот, кој во последен момент одлучи да остане анонимен. Тој е загрижен за својата судбина, но сепак повикува на смиреност.

“Останува трпение и смирение и силна вера за да помине ова искушение. Не се предаваме, се држиме цврсто.” – вели еден од вработените на бродот.

Загриженоста расте и кај најблиските на тројцата Македонци, сестрата на една од нив, се жали дека грижата била посветена само на оние кои се заразени.

“ Секојдневно се слушаме, нормално е да сме загрижени сепак, вирусот се пренесува многу брзо. Се надевам дека се ќе помине во најдобар ред, и со нетрпение ја чекам да се врати .” – изјави за Алфа роднина на велешанката Панова.

Додека информациите за состојбата на македонските државјани се прелеваат на социјалните мрежи, МНР по пет дена, се огласи за нивната здравствена состојба. Тврдат дека никој од Македонците таму не побарале помош од министерството, иако луѓето преку сите медиуми очајно сакаат да се поврзат и спасат. Само Алфа два пати се обидуваше преку портпаролот да добие информации.

“Станува збор за двајца мажи и една жена, членови на екипажот и се наоѓаат во добра здравствена состојба,” се вели во официјалните информации од МНР.

На крузерот “Дајмонт Принцес” се вработени повеќе од 1.000 луѓе од 56 земји, голем дел се од земјите од регионот. Бродот е ставен во карантин до 19-ти Февруари – дотогаш судбината на патниците и екипажот останува неизвесна.Во меѓувреме, денеска откриени се нови 60 заразени луѓе, со тоа ,вкупниот бројот на заболени од коронавирус на крузерот се искачи на 130. А уште со поголема брзина овој вирус се шири и во Кина, како и во остатокот на светот. Бројот на починати досега порасна на 908 лица.

Извор: Алфа

 

Latest News

Власта ги излaжа граѓаните за мерката „Викенд без ДДВ“

Гордана Димитриевска Кочоска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во телевизија 24 говореше за мерката викенд без...

Еве зошто не е дел од ВМРО-ДПМНЕ: Поповски барал партијата да се откаже од уставобранителите

Кристијан Јандриоски, на фејсбук коментираше за Никола Поповски, кој дал оставка ИК на ВМРО-ДПМНЕ бидејќи партијата не сакала да се огради од уставобранителите, а ...

Заев: Ако викаме дека Делчев е само Македонец, нема решение со Бугарите

„Верувам дека Комисијата ќе гледа на позитивниот аспект, низ позитивна призма, како да се гради мостови на соработка, пријателство и слично. Тука е филозофијата...

Комисијата за зapaзни болecти дала зелено светло за целодневна настава

Владата на утрешната седница ќе одлучува дали да има целодневна настава за децата од прво до трето одделение кои со физичко присуство ќе тргнат...

Јанкуловска e нeзаконckи спроведена во зaтвop?

Новинарот кој со години ја следи областа на правocyдството, Саше Димовски оценува дека екс-министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска е спроведена во затвор незаконски. „Ако...

More Articles Like This