(Видео) Елон Маск гради чyдo под Лас Вегас

Поврзано

НАСА со ново откритие – Планета што гравитира околу ѕвезда “близу” до Земјата

НАСА соопшти дека открила планета која орбитира околу ѕвезда близу до нас. Новата планета е со големина на Нептун....

(Фото+Видео) Опел ја претстави новата генерација на моделот Мока

Опел Мока достигна скоро еден милион единици за седум години производство, а сега добива ново и исклучително издание. Втората генерација...

НАСА праќа сонда на месечината Диморфос за да пренасочува acтepoиди

Американската вселенска агенција НАСА ќе ја испрати својата сонда DART (Double Asteroid Redirection Test) кон месечината наречена Диморфос. Тоа...

Компанија „Борнинг“ во сопственост на американскиот милијардер Илон Маск, го заврши ископувањето на вториот од двата тунела наменети за системот за подземен транзит.

Минатата година компанијата доби договор за изградба на 1,6 километарски тунелски систем. Трошоците изнесуваат 52,5 милиони долари, а сите работи ќе бидат завршени во јануари 2021 година.

Проектот е официјално наречен „Convention Center Loop“ и ќе превезува патници под Конвенцискиот центар во Лас Вегас, со автономни електрични возила на Тесла. Системот е дизајниран така што може да пренесе повеќе од 4.000 луѓе за еден час, така што 15-минутната прошетка ќе биде заменета со двоминутно возење. Идните експанзии треба да ги поврзат познатиот Стрип, Меѓународниот аеродром и стадионот во Лас Вегас.

Актуелно

Операција Атлантик

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во...

(Во живо) Бoмбa на Љупчо Палевски, приcлyшкyвани и следени новинари, политичари и активисти на „Бојкотирам“

Во „Public Room“ на прес конференција, Љупчо Палевски открива дека во период пред референдумот биле прислушкувани и следени, новинари, политичари и активисти на движењето...

Брима Галуп воопшто не спровела анкета, СДСМ „води“ само на непостоечки анкети!

Новинарот Горан Момировски во емисијата „Заспиј ако можеш“ откри скандал од невидени размери споделувајќи со македонската јавност дека Брима Галуп воопшто не спровела никаква...

Мицкоски до Заев: Ќе морате да ја докажувате Вашата невиност пред cуд, одговорност мора да има

На вечерашниот тв дуел гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ г. Христијан Мицкоски, кој зборуваше за реформите во судството, како и за одговорноста која што ќе...

Мицкоски: Cо заокружување на број 14 ќе се поддржи една поинаква Македонија од оваа која што денеска се случува

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во дебатната емисијата на македонската телевизија посочи дека овие избори се избори во кои што се одлучува за нашата...

Повеќе вести