September 24, 2020, 10:11 pm

(Видео) Ерупција на вулканот Синабунг, Индонезија

Поврзано

Кинеската вакцина први ќе ја добијат Бразил, Индонезија и Турција

Кинескиот фармацевтски гигант „Синовак“ објави кои земји, покрај Кина, ќе бидат први што ќе ја примат вакцината за коронавирусот. Според...

(Видео) Трамп и Меланија гpyбо иcвиркани на погpeбот на cyдијката на Врховниот суд, Рут Бадер Гинзбург

Американскиот претседател Доналд Трамп бил исвиркан денес, додека заедно со неговата сопруга Меланија ѝ оддадале почит на неодамна починaтaта...

Затвop за зapaзените со кopoнавирус кои дале лaжни информации

Затвор од три месеци до две години им се зakанува на зарaзените со Ковид-19 во Турција, кои даваат нeточни...
- Advertisement -

Вулканот Синабунг еруптираше, исфрлајќи пепел и чад 5,000 метри во висина и обвивајќи ги градовите во близина во темница.

Вулканот, кој се наоѓа на островот Суматра има активност од 2010 година и имаше смртоносна ерупција во 2016 година.Активноста на вулканот се зголеми со неколку мали ерупции во текот на викендот.

Сеуште нема повредени или смртни случаи по ерупцијата во Понеделник, но надлежните предупредија за можно истекување на лава и повеќе ерупции.

„Ова е предупредување за сите нас да ја избегнуваме црвената зона близу Синабунг,“ – изјави Армен Путера, член на Индонезискиот центар за вулканологија и геолошки опасности.

Сепак предупредувањето останува на второто највисоко ниво.

Малите села во близина се под слој пепел, додека едно село се обвило во мрак за само неколку минути.

Синабунг стана активен во 2010 година после 400 години мирување.После уште еден период на неактивност, еруптираше во 2013 и од тогаш е константно активен.Во 2016 седум луѓе го загубија животот во една од ерупциите, додека во 2014 година друга ерупција усмрти 16.

Вулканот е дел од „Огнениот Прстен“ – низа активни вулкани кои досега бројат 130 , и поради тектонски поместувања се смета за најактивен предел на Земјата.

 

Latest News

Двајца полицajци тешко повpeдeни, зaвршиле во бoлницa

Двајца полицaјци од СВР Велес се потешко повpeдeни вечерва кај велешкото село Степанци, откако биле нaпaднати од дрвokрадци. Како што...

Георгиев: Ова со Артан Груби навестува нов институционален аpанжман во политичкиот cистем во Македонија

Овој аранжман што се случува особено сега кој што почна со синтагмата премиер Албанец, премиер од ДУИ и со прв вицепремиер, конкретно Артан Груби...

Димовски: Допрва ќе ги гледаме диcфункционалностите на парламентарното мнозинство

Не се сите перспективи розови за парламентарното мнозинство. Колку што велат ќе се зголемува, јас би оставил простор дека претстојат сеpиозни прeдизвици внатре да...

Се огласи Мурињо по победата над Шкендија

Екипата на Тотнем се пласира во плејоф-фазата од Лига Европа, откако вечерва ја coвлада Шкендија со 3-1, но далеку потeшко од очекуваното, заклучок што...

(Видео) Уште еден случaj на пoлициcka бpyталнocт

Уште еден случај на пoлициска бpyталност фaтeн на кaмера. На социјалната мрежа фејсбук се појави видео на кое се гледа полициcки службеници како бpyтално...

More Articles Like This