January 22, 2021, 5:04 am

(Видео) ЕBH ја дoби нагpaдата „ЗЛАТЕН KPAДЕЦ“

Поврзано

Миленко за Мериот: Who the f()ck are you?

Долго време пред избори мојата стратегија за последните избори беше да победи ВМРО-ДПМНЕ, прво нека победи вели Миленко Неделковски...

(Видео) Heделковски: Cвeтот се движи кон нова cвeтcкa вojна

Според новинарот Миленко Неделковски светот се движи кон еден голем конфликт на рамниште на светска војна. Причината за ова потенцира...

(Видео) Светот нecпpeмен ја дочека новата фaшиcтичka okyпациJa

Во своето гостување во Инфомакс, Новинарот Миленко Неделковски говорејќи за цензурата во медиумите истакна дека светот несремен ја дочека...
- Advertisement -

Денес, пред зградата на ЕВН, здружението против поскапувањето на цената на струјата „Доста веќе“ ја додели наградата на ЕВН, „Златен крадец“, за, како што велат, достигнувањата во овие години.

Според иницијативата на граѓаните, ЕВН, вклучувајќи ги ЕЛЕМ, МЕПСО и РКЕ, работат со свои правила и не ги интересираат законите и Уставот на земјата.

„Треба да ги земете предвид сметките и високите вредности на сметките за ЕВН за време на пандемијата и овие сметки го покажуваат начинот на кој тие се однесуваат мафијашки“, вели Кренар Османи од Советот на протестите против покачувањето на цената на електричната енергија.

Османи додава дека цената на сметките е различна во регионите со доминатно албанско населени со регионие со македонско население, односно цените се различни и не се исти на запад од земјата и на исток.

„Ова е 18-ти или четири и пол месеци, ги идентификувавме сите недостатоци, сите грешки, сите грешки на ЕВН, ЕЛЕМ, МЕПСО и сепак Заев и неговата Влада не наоѓаат време и волја за тоа да не контактираат и да ги одобрат барањата на народот“, рече Османи.

Османи рече дека ова ги тера да се сомневаат дека премиерот Заев е заробен од ЕВН и другите олигарси.

Наградата од оваа иницијатива, граѓаните ја оставија пред зградата на ЕВН, додека покрај новинарите кои ја покриваа оваа активност, имаше и бројни полициски сили.

Aktiviteti "Hajni i Artë".❌EVN, ELEM, MEPSO, KRRE.#BOLL_MË

Posted by BOLL MË on Friday, December 4, 2020

Latest News

Миленко за Мериот: Who the f()ck are you?

Долго време пред избори мојата стратегија за последните избори беше да победи ВМРО-ДПМНЕ, прво нека победи вели Миленко Неделковски...

More Articles Like This