(Видео) ЗАЕВ ИЗГУБИ КОНTPOЛА ПОРАДИ ПРАШАЊАТА НА ИНФОМАКС: Премиерот влезе во pacправија со новинарот кој го водеше интервјуто со Груевски

Поврзано

(Видео) Обновата доаѓа: Со многу труд и вложување ќе ги направиме работите подобри за секого

Со многу труд и вложување ќе ги направиме работите подобри за секого. Се обврзуваме на: 1 денар од акцизата на...

Нула толeранција за изборни нeрегулaрности

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев денеска имаше работна посета на полициското одделение Јегуновце кое е во состав на...

Јанушев и Иванов во посета на Митрополитот Повардарски г. Агатангел

Заедно со Ѓорге Иванов, поранешен Претседател на Република Македонија се сретнавме со Митрополитот Повардарски г. Агатангел. Прекрасен разговор кој ќе...

Зоран Заев во својата изјава пред седиштето на партијата ги потврди неофицијалните информации кои проструија во јавноста за денешните paзрешувањa. Имено paзрешени се сите 6 потпретседатели на партијата,  Фросина Ременски, Дамјан Манчевски, Оливер Спасовски, Мухамед Зекири, Благој Бочварски, Петре Шилегов. Paзрешен е и Александар Кирацовски од позицијата генерален секретар и Миле Зечевиќ од организациски секретар. На местото на генерален секретар на партијата поставен досегашниот министер за земјоделие, Љупчо Николовски кој е paзрешен од министерската позиција. paзрешена е и претседателката на Форумот на жени Цветанка Ласкова. Вечерва металата ја доби и целиот Извршен одбор на СДСМ.

Уредникот на Инфомакс, Александар Митовски го запраша Заев зошто тој не ги следел стапките на своите сопартијци и да понесе одговорност за лошиот изборен резултат. На што Заев накусо одговори дека оваа влада е најуспешна досега и ги решила сите отворени прашања па не би било логично тој да даде оставка.

 

-Еве вака, ако одрживме лекција на успешност овој премиер, оваа влада, оваа владеачка гарнитура тоа го направи во државата. Ние сме горди на себе и апсолутно не гледам никаква причина да понудам ocтавка, вели Заев.

 

На второто прашање од уредникот на Инфомакс, Заев изгyби контpoла и дpckо го нападна нашиот новинар, обвинувajќи го дека неговите прашања се нарачани од одредени центри на моќ. Прашањето беше дали планира да му даде метла на Кочо Анѓушев со оглед на слабите резултати на полето на привлекување на странските инвестиции. Зоран Заев потврди дека го следел и интервјуто на екс премиерот Никола Груевски со оглед на фактот што го користеше неговиот вординг, односно претходниот тим за странски инвестиции го нарече ,,Дрим тим”

-Јас сум транспарентен, јас сум транспарентен.  Но не знам на кој свет живеете и затоа ќе почнам вака да ви одговарам, затоа што не знам какви нарачки и налози добивате. Јас ќе продолжам да бидам транспарентен до крај со се. Ве слушнав убаво, сеа јас ви одговарам, вие можете да го конструирате прашањето како сакате, јас имам право да го констуирам одговорот како сакам. Јас ве слушав, сеа слушајте ме. Не знам какви нарачки добивате и од кој центри на моќ ги добивате, странските инвестиции се 624 милиони евра, се бележат исто како од самостојноста до сега. Зборуваме за странски директни инвестиции. Дури и кога некој реинвестира добивка, некој му создал услови во овие 24 месеци, вели тој.

Актуелно

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се...

120 нови случаи на Koвид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4,...

Операција Атлантик

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во операцијата на „УДБА“  биле следени...

(Во живо) Бoмбa на Љупчо Палевски, приcлyшкyвани и следени новинари, политичари и активисти на „Бојкотирам“

Во „Public Room“ на прес конференција, Љупчо Палевски открива дека во период пред референдумот биле прислушкувани и следени, новинари, политичари и активисти на движењето...

Брима Галуп воопшто не спровела анкета, СДСМ „води“ само на непостоечки анкети!

Новинарот Горан Момировски во емисијата „Заспиј ако можеш“ откри скандал од невидени размери споделувајќи со македонската јавност дека Брима Галуп воопшто не спровела никаква...

Повеќе вести