December 3, 2020, 10:51 am

(Видео) 3aeв, Филипчe и Пендapoвски едноглacно: Ситyaцијата е cepиозна, но има ycлови за пpeдвремени лoкaлни избopи

Поврзано

Македонија – кандидат за претседавање со ОБСЕ во 2023 година

На годишниот министерски совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа - ОБСЕ кој се одржува денес и...

Hoви блoкaди вo Скопје oд 17 часот: Пpoтecт ceгa зa дa нe бидe пpeдoцнa

ВМРО-ДПМНЕ денеска од 17 до 18 часот ќе ги блокира улиците пред Владата, МНР и Министерство за правда. -Го предупредуваме...

Груевска Маџоска и Котлар: Заев нема план Б, тој има единствен план, а тоа е распродажба на нашата историја, јазик и идентитет

Професорките Симона Груевска Маџоска од Институот за македонски јазик и Наташа Котлар од Институтот за национална историја се на...
- Advertisement -

Иако централната тема на прес конференцијата на Зоран Заев, Стево Пендаровски и Венко Филипче, по завршувањето на седницата на Советот за безбедност беше сериозната на ситуацијата со коронавирусот во Македонија, претседателот, премиерот и министерот за здравство се едногласни кога станува збор за предвремените локални избори во Штип и во Пласница.

-Мислите дека во оваква ситуација би требало да се одржат предвремените локални избори во Штип и во Пласница, запраша, уредникот на Инфомакс, Алекснадар Митовски.

-Ние со протоколот кој што го дадовме до Државната изборна комисија на барање на претседателот  Пендаровски за одржување на избори. Мислам дека се направи еден навистина солиден добар протокол. Тој протокол во една прилика го побараа и црногорските здравствени власти и немаше никаков проблем од спроведувањето на изборите. Се почитуваа протоколите, немаше детектирано, ниту пријавено, ниту еден заразен, практично случај на трансмисија на вирусот. Тоа се истите оние протоколи на спроведување на настани во затворени простории. Ако политичките партии се придржуваат до протоколите во однос на спроведување на кампањата, мислам дека нема никаква пречка, вели Филипче.

Заев „шеговито“ даде одговор дека СДСМ треба да победи и во Штип и во Пласница, односно дека изборите треба да се одржат.

-Прашањето беше дали и во вакви услови треба да се одржат избори во Штип и во Пласница, да треба да победиме, односно да треба да се одржат изборите во Штип и во Пласница затоа што навистина здравствените протоколи се осигурани и јасно прецизирани. Еднаш веќе поминавме низ изборите и верувам дека во вакви околности почитувајќи ги експлицитно здравствените протоколи можат да се одржат изборите во Штип и во Пласница, изјави тој.

И претседателот на Република Македонија е согласен дека на 13 декември треба да се одржат предвремените локални избори.

-Да го дополнам ова што го вели Заев и Филипче бидејќи бев домаќин на неколку средби од тој профил каде се разговараше кога и под кој услови би ги одржале изборите. Ако можевме на 15 јули во време на пандемија да организираме избори на кои излегоа близу 1 милион гласачи, логично ми е следејќи ги истите протоколи да организираме за 10-15 пати помалку потенцијални гласачи во Штип, изјави Пендаровски.

 

Latest News

Мeѓyнapoдeн дeн нa лицaтa co пoпpeчeнocт: Гpaдeњe пoдoбap cвeт пo Koвид-19

Започнувајќи од 1992 година, на 3 декември се одбележува Меѓународниот ден на лицата со попреченост со цел подигнување на...

Државјанин нa Албанија ocyдeн зa yпoтpeбa нa фaлcификyвaнa личнa кapтa

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против албански државјанин за кривично дело – Фалсификување исправа согласно член 378 став 3 во врска со...

Македонија – кандидат за претседавање со ОБСЕ во 2023 година

На годишниот министерски совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа - ОБСЕ кој се одржува денес и утре во Тирана треба да...

Eвe кoи cимптoми мoжe дa ce jaвaт пo пpимaњe нa руската вakцинa „Sputnik V”

Во повеќето случаи вакцинирањето добро се поднесува, а ако се јави физичка слабост, нема причина за грижа, тоа е нормална индивидуална реакција на организмот...

Пpивeдeн kpиминaлeц oд скопско, pacчиcтeни 9 kpивични дeлa

На 01.12.2020 од страна на Единицата за интервентна полиција е лишен од слобода А.Ф.(37) од Скопје, за кого е распишана потерница од Одделението за...

More Articles Like This