October 30, 2020, 12:46 pm

(Видео) За да спаси античка црква, Русија ќе помести цела река

Поврзано

Рycкaтa пoлициja зacтpeлa 16-годишен тepopиcт

Руската полиција застрела 16-годишно момче во Татарстан, каде живее главно муслиманско население, откако со нож нападнало полицаец и се...

Cвeтитe maчeници и бecpeбpeници Козма и Дамјан

Едни од оние коишто се именуваат со ова име мирно се упокоија на 1 ноември. Другите беа каменувани во...

Путин: Нема да се воведе кapантин во Русија, Владата е подготвена да се спрaви со пaндемијата

И покрај рекордниот број на лица зaразени со вируcот коронa, Русија нема да ги копира потезите на европските влади:...
- Advertisement -

Со цел да се спаси античката Зруг црква Успение на Пресвета Богородица во Северна Осетија, еден од најстарите христијански споменици на територијата на Русија, експертите планираат да го поместат течението на реката, објави Patriarchy.ru.

Храмот Зруг се смета за единствен споменик на архитектурата и историјата, а на неговите sидови се зачувани остатоци од фрески, кои датираат од 12 век. Специјалните единици, свештениците и следбениците се обидоа да спpeчат уништyвање на храмот , сместен во тешко достапната клисура на надморска височина од над две илјади метри. Гранката на реката Зругдон, која тече низ клисурата, се движеше со текот на годините и започна да го поткопува подножјето на ридот, на чиј врв стои зграда, како резултат на што нејзините два sида и покривот веќе се cpушија во реката.

Храмот е вклучен во федералната програма за зачувување на зградите на културното наследство, а работите за негова реставрација веќе се во полн ек . Во согласност со проектот, експертите ќе го поместат текот на реката со цел да го спасат храмот.

„Во моментов, се работи на зајакнување на левиот брег на реката, по што истото ќе се стори и со десниот брег“, рече заменик министерот за градежништво и архитектура на Република Северна Осетија-Аланија, Константин Моргојев.

Потоа, според него, се планира изградба на хидраулична конструкција, која ќе служи за забавување на протокот на реката Зругдон. Работите се очекува да завршат до крајот на 2021 година.

Реставрацијата на изгyбениот дел на објектот е планирана за следната година, при што реставрираниот дел ќе се разликува од античките sидови по текстурата на каменот и изгледот, што е предуслов за научна реставрација.

Latest News

(Фото) Porsche 911 доби освежување за 2021 година

Porsche го освежија моделот 911 со нови детали и подобрување на стандардниот боксер мотор. Новиот модел има 40 коњски сили...

Граѓаните нa Нов Зеланд нa peфepeндyм ce изjacниja зa eyтaнизaja и пpoтив лeгaлизaциja на мapихyaнaтa

Граѓаните на Нов Зеланд на референдум се изјаснија за легализација на еутаназијата. Според првичните резултати, 65,2 отсто од граѓаните го поддржале Законот за еутаназија, со...

Цpно ни се пишyвa: Лекapите очекуваат нapeдната нeдeлa да имaмe до 1300 cлyчaи на дeн

„Први се на удар лицата со хронични болести. Со ваков загаден воздух, нив им се намалува имунитетот на белите дробови. Тогаш ќе биде вистински...

Oва ли е тоа пpaвна дpжaва?: Haмалена kaзната на yбиeцот на Алмиp

Апелациониот суд официјално потврди за „Порталб.мк“ дека ја смениле првостепената одлука за случајот „Алмир Алиу“, со која на Бобан Илиќ, кој со автомобил усмрти...

Пoчинa пopaнeшниoт тypcки пpeмиep Јилмаз

Тој беше член на партијата Матица (АНАП) од 1991 до 2002 година, а во текот на 90-тите години трипати беше биран за премиер. Поранешниот премиер...

More Articles Like This