October 16, 2021, 9:55 pm

(Видео) Зaчyдyвaчкa одбpaнбeнa мoќ: Cитe тajни нa мoќнaтa изpaeлcкa „жeлeзнa кyпoлa“

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -
Израелската одбранбена моќ е зачудувачка, како во однос на сигурноста, така и во светло на моменталната состојба на Блискиот исток. Дали вреди да се користи системот за ракетна одбрана „Железна купола“ и како може да се пробие тој ракетен штит?

За време на сегашната криза на Блискиот исток, од територијата на Палестина кон Израел беа лансирани повеќе од 2.000 ненасочени ракети со различен калибар. Некои од тие ракети паднаа уште пред да летаат до границите на еврејската држава. Сепак, според извештаите на медиумите, околу 1.200 ракети требало да погодат цели на израелска територија. Сепак, повеќето беа соборени од израелскиот мобилен систем за ракетна одбрана „Железна купола“.

Заштитува најмалку 150 квадратни километри

Ракетите „Касам“ што ги користат Палестинците не се многу прецизни и немаат висока воена ефикасност, но можат да направат доста сериозна штета на цивилните незаштитени објекти.

Како „Железна купола“ обезбедува ракетна одбрана? Системот се состои од радар за контрола на состојбата на воздухот што ја детектира и контролира траекторијата на лансираната ракета. Траекторијата на обична раководена ракета од типот „Град“ или „Касам“ е прилично лесна за пресметување, бидејќи нема способност за маневрирање. Пресметките ги извршува модулот за системски команди. Доколку точката на удар на ракетата е надвор од населбата или надвор од заштитената територија, системот „Железна купола“ промаши ваква ракета и не троши муниција. Ако ракетата претставува закана за територијата што ја чува системот, на неа се лансира ракета пресретнувач.
Една батерија на ракетен систем обично има 3-4 системи за лансирање, а во секоја од нив има по 20 ракети пресретнувачи „Тамир“. Една батерија на PRO системот штити површина до 150 квадратни километри.

Видео линк може да погледнете ТУКА.

Ракетата пресретнувач „Тамир“ е релативно мала водена ракета со цврст погон што комбинира два типа на насоки - во почетната фаза ракетата е контролирана од командниот модул на системот „Железна купола“, а во завршната фаза се наведува самостојно. Боевата глава на ракетата пресретнувачи е опремена со далечински детонатор кој обезбедува експлозија на ракетата, при што се формира облак од шрапнел, што предизвикува максимално оштетување на целта на ракетата. Секако, „Железна купола“ може да лансира неколку ракети „Тамир“ на една цел се додека не ја уништи. Ваквото работење на противракетниот систем против десетици цели во минута е можно само во автоматски режим.

Системот „Железна купола“ делува како одбранбен робот кој по лансирањето започнува да лансира ракети пресретнувачи од своите лансери сè додека не уништи цели. Ако на еден од фрлачите истече муниција, навремено се добива известување и се подготвува додаток, кој се мери во минути. После тоа, продолжува борбата против ракетите. Сето тоа изгледа многу ефикасно. Но, дали е ефикасен? Има многу полемики во врска со тоа.

Сериски производ по „прифатлива“ цена?
Да почнеме со цената. Во медиумите може да се најде информација дека една ракета пресретнувач „Тамир“ чини од 25 до 40 илјади долари. Таа бројка веројатно е значително намалена. Во исто време, цената на тие ракети тешко надминува 100.000 долари, бидејќи сепак е сериски производ.

Јасно е дека ваквите скапи ракети се користат против ракети и раководени ракети, чија цена, во најдобар случај, се мери во илјадници, а не десетици илјади долари. Се чини многу неоправдано. Сепак, вкупните економски загуби од ударот на една ракета од типот „Касам“, земајќи ги предвид можните исплати на осигурување, надоместок и дополнителни трошоци за реконструкција и медицина, изнесуваат милиони долари. Со оглед на тоа, економскиот ефект на УЈП системот „Железна купола“ е значаен, дури и со ефикасност од 70-80 проценти.

Зошто Железната купола промашува цели?

Кога станува збор за борбената ефикасност, најскептичните проценки од таборот на противници на системот „Железна купола“ (а ги има и такви) се дека системот е способен да уништи околу пет проценти од непријателските ракети. Овие бројки се шпекулативни и тешко може да се сфатат сериозно - ако е така, непоправливите загуби меѓу израелското цивилно население ќе се мерат со сосема различни бројки. Сепак, изјавите на израелски официјални лица и војници, кои велат дека ефикасноста на системот е 95%, изгледаат како мало претерување. Се чини дека најреално е борбената ефикасност од 80-90 проценти.

Се разбира, можно е да се бориме против секоја одбрана, дури и против „Железна купола“. Еден од начините да се спротивставиме на овие одбранбени системи е едноставно презаситеноста на одбраната со напаѓачки предмети - односно масовно лансирање ракети. Борбената продуктивност на системот Железна купола е ограничена, сепак, и тие почнуваат да промашуваат цели кога ги има премногу.

Видео линк може да погледнете ТУКА.

Сепак, треба да се признае дека ја следиме работата на, очигледно, еден од најефикасните системи за противракетна одбрана во светот. Точно, ова не е одбрана од големи и крајно опасни ракети Р-17 (СКУД) или ирански ракети со среден дострел, или од оперативно-тактички ракети со висока прецизност „Искандер“. 

„Железна купола“ веројатно нема да биде толку ефикасна против хиперсоничните ракети со можност за маневрирање. Сепак, станува збор за специфичен систем, наменет првенствено за „Касам“ и слични ракети. Сепак, во поновата историја, во моментов нема пандан на таквата реална борбена операција на одбранбените системи.

Извор: rs.sputniknews.com

Latest News

„Ќe ocтaнeте бeз paбoта aкo глacaтe зa тaa пapтиja“ – чeтиpи лицa oд Koчани дoбивaлe зakaни

ОВР Кочани до надлежното ОЈО Кочани поднесе кривична пријава против Р.А. (54) и Б.Ш. (46) од Кочани поради основано...

More Articles Like This