October 26, 2020, 10:17 pm

(Видео) Зaштитa на човековата околина и намалување на зaгaдувaњeто се моите приоритети

Поврзано

Ќе има анекс-договор меѓу Бугарија и Република Македонија пред да отпочнат преговорите?

Заменик-министерот за локална самоуправа Зоран Димитровски е оптимист дека ќе се најде решение со Бугарија и во декември ќе...

На 500 зapaзени дневно: Филипче е пpoтив полициски час, доволни биле мерките

Министерот за здравство Венко Филипче денеска истакна дека е пpoтив воведување полициски час и дека измените на Законот за...

На Бугарите им прeчи и Северна: Бараат да се користи ФИРОМ наместо новотo име

Зоран Димитровски вечерва во емисијата „Само вистина“ од позиција на заменик за локална самоуправа посочи во одредени проекти со...
- Advertisement -

Носителот на изборна единица 1, проф. д-р Гордана Силјановска Давкова на денешната средба со жителите на општина Аеродром истакна дека за неа приоритет се поголемата заштита на човековата околина и намалување на загадувањето.

За време на претседателската кампања се залагав за поголема заштита на човековата околина, намалување на загадувањето, екологијата како основно човеково право. Уште тогаш се залагав овој проблем да се крене на високо ниво, како безбедносно прашање. Сега, се обврзуваме дека тоа прашање ќе биде приоритет, вели Силјановска Давкова.

Пред присутните Силјановска Давкова вети дека програмата обнова за Македонија ќе се справи со овие проблеми со кои се соочуваат жителите на општина Аеродром.

Тука во општината каде воздухот секоја зима е страшно загаден, каде зеленилото е бетонирано, ветуваме дека Обновата ќе се справи со овие проблеми. Ќе ја исправиме Македонија, ќе го исправиме Аеродром, порача носителот на изборна единица 1 Силјановска Давкова.

Силјановска Давкова додаде дека во проектот Зелена Македонија се обврзуваат во 30% зеленило на ниво на маало во деталните урбанистички планови, како и задолжителна обврска за стратегиска оцена на животната средина при градежна активност се со цел да се решат проблемите со недостаток на зеленило и почиста животна средина за сите.

Се обврзуваме во проектот Зелена Македонија при донесување на урбанистичките планови за 30% зеленило на ниво на маало во деталните урбанистички планови, како и задолжителна обврска за стратегиска оцена на животната средина при градежна активност, за да се реши проблемот со недостатокот на зеленило и почиста животна средина за сите, кажа Силјановска Давкова.

Latest News

Откриено како Сорос работи пpoтив победата на Трамп на претседателските избори

Американскиот берзански шпекулант Џорџ Сорос не сака да го остави исходот на претседателските избори во САД на 3 ноември...

Нелоски до Шилегов: Петре, дали ти доликува со вакви изјави, да им возвраќаш на овие наши јунаци, кои го жpтвуваат својот живот за нас?

Оние кои се во први редови, во наjkритичните ситуации, се исмејани, омаловажени и понижeни од градскиот татко со изјавата: “На оној на кого му...

Мелбурн без ниту еден нов случај на ковид, животот во градот се враќа во нормала

По повеќе од четири месеци, во Мелбурн денес не се пријавени нови случаи на kоронавирус. Владата на австралиската држава Викторија објави дека од утре...

Ќе има анекс-договор меѓу Бугарија и Република Македонија пред да отпочнат преговорите?

Заменик-министерот за локална самоуправа Зоран Димитровски е оптимист дека ќе се најде решение со Бугарија и во декември ќе почнеме пристапни преговори со Европската...

На 500 зapaзени дневно: Филипче е пpoтив полициски час, доволни биле мерките

Министерот за здравство Венко Филипче денеска истакна дека е пpoтив воведување полициски час и дека измените на Законот за зaштита на населението од зapазни...

More Articles Like This