(Видео) Зa прв пат по 87 години одржана молитва за Рамазан Бајрам во Аја Софија

Поврзано

- Advertisement -

Во истанбулската џамија Аја Софија, првпат по 87 години, беше извршена молитва за Рамазан Бајрам, јавува турската државна новинска агенција Анадолија.
Аја Софија служела како црква 916 години, сè до османлиското освојување на Константинопол, денешен Истанбул, додека како џамија служела од 1453 до 1934 година.

На 10 јули минатата година турски суд ја поништи одлуката на некогашната влада на таа земја, која на Аја Софија на 24 ноември 1934 година и додели статус на музеј.

Со поништувањето на споменатата одлука, на Света Софија И е вратен статусот на џамија.

Туристите и понатаму ќе можат да ја посетуваат Аја Софија, а фреските на sидовите ќе бидат покривани со завеси само за време на молитвите во џамијата.

Latest News

Отворена нова истpaга пpoтив Гугл поради онлајн рекламирање

Антимонополските власти на ЕУ ќе отворат уште еден фронт против „Гугл“, дел од „Алфабет“, со започнување на официјална истрага...

More Articles Like This