November 27, 2021, 10:12 am

(Видео) Зacтpaшyвaчки cнимки oд Ла Палма: Вyлкaнската epyпциja вeќe пeт нeдeли гo yништyвa шпaнcкиoт ocтpoв

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Вулканот кој веќе пет недели еруптира на шпанскиот остров Ла Палма станува сè поактивен.

Делумниот колапс на кратерот на вулканот предизвикал нова река од лава, која сега ги зафаќа областите на островот кои претходно биле недопрени.

Видео може да погледнете ТУКА.

Институтот за вулканологија на Канарските Острови го опишал феноменот како „огромна фонтана од лава“.

„Сега сме во нова фаза, која е многу поинтензивна“, рекол за јавната телевизија „РТВЕ“ научникот Педро Хернандез.

Видео може да погледнете ТУКА.

Ерупцијата создала огромна форма на вулкански чад и пепел над островот, недалеку од северозападна Африка.

Според „Sky News“, жителите со страв гледале во која насока ќе се движи новата река од лава, а властите се подготвувале да евакуираат повеќе луѓе од нивните домови.

Објава може да погледнете ТУКА.

Latest News

Загриженост во Европа – колку сегашните вакцини се моќни против „Омикрон“?

Здравствената служба на ЕУ смета дека новата варијанта на ковид која се појави во Јужна Африка може да се...

More Articles Like This