September 30, 2020, 8:08 pm

(ВИДЕО) ИНДИЈА ГО ПРЕТСТАВУВА: Првиот женскиот робот астронаут

Поврзано

Пpoблeмот со платформата за учење на е само во Македонија – цел свет се соочува со истиот пpoблeм

Учениците кои оваа учебна година требаше да ја започнат „учејќи од далечина“, се уште не можат да се најават...

Гугл мапс ќе покажува каде има најмногу заболени

Гугл најави ажурирање на апликацијата Гугл Мапс, а иновацијата подражбира дека наскоро ќе можеме да видиме во кои области...

Научниците со нови докази – „протекувањето на 5Г“ мрежата влијае на метеоролошките предвидувања и може да предизвика катастрофи

„Протекувањето на 5г“ мрежата може да доведе до погрешни временски прогнози што би можело пак да доведе до катастрофални...
- Advertisement -

Индиската вселенска агенција (ИСРО) на јавноста го претстави невообичаениот робот кој подоцна оваа година би требал да замине во вселената како дел од тест на беспилотна мисија.

Експертите на агенцијата се надеваат дека роботот ќе биде од голема помош на астронаутите во вселенската мисија „Gaganyaan“, која е планирана за декември 2021 година. Претходно роботот ќе биде испратен на две беспилотни мисии: една во декември оваа година, а другата во јуни 2021 година.

Роботот се вика „Vyom Mitra“, што во превод значи вселенски пријател, а е дизајниран за спроведување на низа функции, вклучувајќи одговарање на прашања на астронаутите и операции поврзани со системот за одржување на живот.

Latest News

Неколку скопски улици утре бeз вода

Без вода утре ќе останат корисниците од булеварот Киро Глигоров, дел од населба Ќерамидница и дел улица Перо Наков...

Koj е Ѓорѓија Сајкоски, новиот генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ

Денеска при заседавањето на Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ по предлог на претседателот Христијан Мицкоски беше изгласан Ѓорѓија Сајкоски за нов Генерален секретар на партијата. Ѓорѓија...

Средношколски глас: Ќе сноси ли некој одговорност за пpoпаднатата национална платформа?

Националната платформа за учење на далечина нe успеа и во последен момент на само еден ден од пред почетокот на школската година се промени...

Мицкоски упати честитки до новоизбраниот генерален секретар на партијата

Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ го изгласа Ѓорѓија Сајкоски за нов генерален секретар на партијата. Ѓорѓија Сајкоски е роден во Кичево и е доктор на историски...

Жена пронашла 500 000 евра во стан што сакала да го продаде

На дното од визбата на една зграда во седмиот арондисман во Париз во стар куфер се криело вистинско богатство – повеќе од 500.000 евра,...

More Articles Like This