September 18, 2021, 9:19 am

(Видео) Итно xоспитализиран чешкиот претседател, ќе остане во болницa подолго време

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Чешкиот претседател Милош Земан (76) беше хоспитализиран, изјави Јитка inkинка, портпарол на Централната воена болница во Прага.
„Пред околу еден час, претседателот на Републиката, Милош Земан, беше хоспитализиран“, рече таа, без да даде детали.
Наводно, Земан пристигнал во болницата во 11 часот по локално време, придружуван од неговата сопруга Ивана. Земан ќе остане во болница долго време, проценуваат чешките медиуми.

Милош Земан боледува од дијабетична невропатија во стапалата и затоа неодамна почна да користи инвалидска количка.

Милош Земан е претседател на Чешка од март 2013 година. Тој го освои вториот мандат на изборите во 2018 година со повеќе од 51 процент од гласовите.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Latest News

Земјoтрес синоќа го пoтрeсе Лос Анџелес и околината

Земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала го потресе синоќа Лос Анџелес и околината, објави Американскиот сеизмолошки...

More Articles Like This