(Видео) Калајџиев: Главната прикаска на власта со прочистувањето на cyдството е најголемиот притиcok кој го имало врз cyдовите последните 20 години

Поврзано

(Видео)Рано изутрината зaвpши yвидoт на лицe место по yбиcтвoтo во населбата Бутел

Увидот на лице место на екипите на Крим Техника по убиството во населба Бутел 2 во која животот го...

Xaoc на Уpгeнтeн, стотина лица влетале на Kлиниka за да бараат peaнимиpaњe на yбиeниот во пpecтpeлkaтa во Бутел

Преку 200 лица упаднале вечерва на Ургентниот центар, откако таму било донесено безживотното тело на убиениот Камбер Идризи, кој...

(Видео)Убиство во Бутел, ова се првичните детали

Двојно убиство се случи вечерва во Бутел, откако непознати лица отвориле оган врз сега убиени. Убиството се случило на булеварот...
- Advertisement -

Професорот Гордан Кајалџиев, во своето гостување во емисијата „Неделен брифинг“ со Сотир Костов на Инфомакс, зборувајќи за реформите во правосудството истакна дека судските совети не функционираат и од алатка за заштита станаа алатка за притисок

„Реформите во судството се еден куп експерименти, а ние не сме имале, нити имаме истражувања нити имаме дебата, да се погледнеме во очи и да кажеме: Чекај, овој систем не успеа, овие ни се главните проблеми, начин на избор на јавен обвинител, судските совети не функционираат и од алатка за заштита станаа алатка за притисок. Главната прикаска на власта со прочистувањето е најголемиот притисок кој го имало врз судовите последните 20 години“, појаснува Калајџиев.

„Разрешување на судии за одлуки за пиштање на човек од притвор, па тоа никаде во светот го нема. Кај нас го разрешија Митринивски, сега овие тројца. Нормално е дека тие имаат брска да го пуштат човекот да се брани од слобода, одобено со гаранција. И некој ризик секако ќе остане. Нормално е некој, од сите што ги пуштиле да се бранат од слобода, дека ќе побегне. И сега да ги обесиме судиите и сите да ги ставиме во притвор? Тоа нема никаква логика“, посочува професорот.

Емисијата во живо можете да ја следите ТУКА

Latest News

Пoплaднe пopoeн дoжд и гpмeжи, вeтep oд нaд 60км/ч

Локален пороен дожд, грмежи и повремено силен ветер се очекува попладне особено во западните делови на државата. На повеќе...

More Articles Like This