(Видео) Калајџиев: Kaзните за oбвинeтите од 27 април се дpaконски

Поврзано

И претседателот Стево Пендаровски се фотографирал со Камбер Идризи

И претседателот Стево Пендаровски, помеѓу останатите политичари од владејачката партија, се фотографирал со вчера убиениот Камбер Идризи, кој беше...

(Видео)Рано изутрината зaвpши yвидoт на лицe место по yбиcтвoтo во населбата Бутел

Увидот на лице место на екипите на Крим Техника по убиството во населба Бутел 2 во која животот го...

Xaoc на Уpгeнтeн, стотина лица влетале на Kлиниka за да бараат peaнимиpaњe на yбиeниот во пpecтpeлkaтa во Бутел

Преку 200 лица упаднале вечерва на Ургентниот центар, откако таму било донесено безживотното тело на убиениот Камбер Идризи, кој...
- Advertisement -

Професорот Гордан Кајалџиев, во своето гостување во емисијата „Неделен брифинг“ со Сотир Костов на Инфомакс, зборувајќи за барањето на народот за повторно судење за осудените за настаните од 27 април, истакна дека за вакви настани кои се од особен интерес за јавноста, универзитетските професори се должни да истапат и да земат учество, но и да ги разјаснат фактите за пошироката јавност. Калајџиев потенцираше дека најмеродавен, во светски рамки, за да ја изрече правдата е Судечкиот совет. Тој нагласи дека казните на осудените за настаните од 27 април се драконски.

„Во светски рамки се смета дека најмеродавен за да ја изрече правдата е Судечкиот совет во смисла дека тие имале доволно можности заедно со другите странки во постапката да имаат увид во сите детали, утврдените факти, степенот во кои тие се утврдени. И носат една огромна одговорност дека степенот на докажаност на тие факти, според обвинението, доколку има осудителна пресуда, е на тоа ниво, да можат да се изречат толку тешки пресуди. Казните во предметот се навистина драконски“, истакна Калајџиев.

Емисијата во живо можете да ја следите ТУКА

Latest News

Пoчинaлe 17 лицa, peгиcтpиpaни 123 нoвoзaбoлeни лицa вo изминaтoтo дeнoнoќиe

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.598 тестирања, а регистрирани се 123 нови...

More Articles Like This