August 11, 2020, 2:26 pm

(Видео) КАНДИДАТОТ ЗА ПРАТЕНИК ОД СДСМ ПОТВРДИ: Заев во програмата предвидува редефинирање на државата

Поврзано

(Видео) Бaнкapcкиoт и финaнcиcкиoт ceктop тoнaт пpeд pacпaд, влacтa се 6opи за фoтeлjитe и 6изниcитe

Покрај секојдневните театри на Зоран Заев и СДСМ околу формирањето на парламентарното мнозинство, покрај секојдневното занимавање на власта со...

Kaтacтpoфа, нови 141 зapaзени од кopoнавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1885 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи...

Пyтин ја тecтиpaшe вakцинaтa на cвojaта ќepка: Русија по втор пат го пopaзyвa нajголемиот нeпpиjaтeл на чoвeштвoтo

Русија ја одбри употребата првата вakцина во светот пpoтив кopoнавирус, што претставувало голем успех во бopбата со пандемијата на...
- Advertisement -

Ѓулумсер Касапи која се наоѓа на кандидатската пратеничка листа на СДСМ на второто место во шестата изборна единица, веднаш зад носителот Петре Шилегов, за време на гостувањето на Алсат потврди дека лидерот на партијата Зоран Заев во својата програма предвидува рефединирање на државата.

kasapi-gjulumser-640x315

Касапи во своето излагање оди чекор понатаму и додава дека во Платформата на СДСМ имало и специјална програма за да се тргне прашањето за јазикот од дневен ред.

-Платформата која и јас ја поддржувам, како и принципите кои се поставени силно во предизборната платформа ме убедуваат дека СДСМ, предводен од господинот Зоран Заев ќе ја реализира и ќе ја отстани од дневен ред употребата на албанскиот јазик во Македонија. За тоа сигурно ќе се подготвува и специјална програма која секако ќе биде усвоена во највисоките државни инстанции, вели Касапи.

Кандидатот за пратеник убедува и дека предизборната програма на СДСМ озовможува да се решаваат многу значајни прашања за Албанците вклучително и прашањето на јазикот.

-Сум ја прочитала и сум ја студирала многу добро програмата на СДСМ и дефинитивно верувам дека многу проблеми ќе се решаваат и меѓу и проблемот со албанскиот јазик, истакнува Касапи.

Сепак, не ја крие разочараноста бидејќи другите албански партии, како што вели, не успеале да ги решат прашањата кои се од витално значење за Албанците, давајќи им надеж на гласачите Албанци дека тоа ќе го стори СДСМ.

-Имам впечаток дека албанските партии карајќи се една со другата не успеваат да ги решаваат виталните и главните прашања, рече Касапи.

На прашањето како би гласала доколку СДСМ има негативен став по однос на некое прашање кое е во интерес на Албанците, таа одговара дека ќе гласа како Албанка. Односно со други зборови успраќа порака дека Македонците кои ќе гласаат за листата на СДСМ во ИЕ 6 не го даваат својот глас за партијата СДСМ туку за некој кој ќе гласа понатаму во Парламентот водејќи се од интерсите на етничките Албанци. Попрецизно, глас за неа е глас за СДСМ и глас за СДСМ е глас за неа.


За плановите кои Заев ги има за редефинирање на државата, како и дека истите се наоѓаат во програмата на СДСМ, вчера говореше и кандидатот на пратеник на ВМРО-ДПМНЕ Трајко Вељаноски.

sdsm-programa
дел од програмата на СДСМ

-СДСМ предвидува децентрализирање и на социјалната заштита, управувањето со земјоделското земјиште, шумите, пасиштата. Скандалозно и опасно за иднината на нашата земја. Граѓаните мора да го знаат ова. Граѓаните мора да знаат дека на 11 декември одлучуваат меѓу унитарна и суверена македонија или двојазична, кантонизирана и федерализирана македонија. Граѓаните мора да знаат дека на 11 декември одлучуваат меѓу концепт кој обезбедува сигурност и заштита на највисоките национални интереси и концепт кој води кон разградување на државата за која што животите ги дадоа илјадници Македонци, истакна Вељаноски.

1 коментар

Latest News

Koличеството на вpнeжи во првите 10 дена во август нaд дeкaднитe вpeдности

Количествотто на врнежи за првите 10 дена од овој месец се движеше од 400 милиметри во Берово до 141...

Kлacтep Гpaдиште, дoceга 15 млaди лица зaбoлeни од кopoнавиpycoт

Бројот на заразени како последица на лудите журки по охридските плажи се искачи на 15, потврдуваат за Канал 5 од Центарот за јавно здравје. Оттаму...

Bpие од Koвид во 5 града во Македонија

Во последните 24 часа се направени 1885 тестирања, а регистрирани се 141 нов случаи на ковид-19 во: Скопје-39, Куманово-10, Штип-23, Прилеп-1, Тетово-8, Струга-6, Битола-3,...

(Видео) Бaнкapcкиoт и финaнcиcкиoт ceктop тoнaт пpeд pacпaд, влacтa се 6opи за фoтeлjитe и 6изниcитe

Покрај секојдневните театри на Зоран Заев и СДСМ околу формирањето на парламентарното мнозинство, покрај секојдневното занимавање на власта со помалку или повеќе пикантерии, жолт...

Македонците би се вakцинирале само со руска вakцина

Русија денска и официјално ја стави во употреба првата вакцина против коронавирусот во светот. Според руските доктори вакцината ќе нуди заштита од вирусот и...

More Articles Like This