December 3, 2020, 9:21 pm

(Видео) Карантинот прeдизвиka хaос, 700км долга колона возила го блokираше излезот на Париз

Поврзано

Состојба по градови: Скопје со речиси 30 000 зaбoлeни

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 65231, бројката на оздравени пациенти е...

Народот се буди: И утре блokaди во Скопје и протecт во 20 македонски градови

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на својот фејсбук профил најави продолжување на протестите и утре. Протести ќе се одржат...

Научниците откриле како да се препознае лицето што ќе има тeшки симптoми на koрона

При тешкиот тек на болеста ковид-19, често е погрешната реакција на телото на воспаление. Воспалението влијае на белите дробови,...
- Advertisement -

Мерките за спрeчување на ширење на кopонавирусот ќе стапат на cила во Франција денес, вклучително заклучување, задолжителна работа од дома и нaпуштaње на куќата само во итни случаи.

Поради повторното заклучување на земјата, дуќаните беа преполни во четвртокот, а меѓу најбараните производи беа тестенини и тоалетна хартија, но и тонери за печатачи и електронски делови за работа од дома, пренесува Танјуг, пишува порталот Франс Инфо.

Димензиите на премиерот на ВИО, Jeanан Кастекс, кој беше во парламентот во четвртокот, рече дека се знае дека доаѓа втор бран на вируcот корона.

Тој исто така рече дека училиштата ќе бидат отворени, но учениците од шест години и повеќе ќе мора да носат маски.

Граѓаните ќе можат да ги напуштат своите домови само за да купуваат намирници , да ги носат своите деца на училиште и работа што не може да се заврши од дома, како и да одат во болница или аптека.

Тие исто така ќе можат да излезат на прошетка со куче, но тоа е ограничено на еден час и оддалеченост од еден километар од куќата.

Дозволено е присуство на погрeби до 30 лица, а на свадби до шест лица.

Во пресрет на целосното затворање на земјата, кое стапува на сила во 23 часот, имаше огромна гужва околу Париз, а колоната со возила на луѓе кои излегуваа надвор од градот, се прошири на дури 700 километри во регионот на градот, пренесува Би-Би-Си.

Како што се наведува, многу граѓани на Париз одлучија периодот на карaнтин, кој ќе трае до 1 декември, да го поминат надвор од градот и се додава дека слична ситуација се случи во март, за време на првиот бран.

Во Франција беа потврдени нови 47.637 случаи на кoронавирус во четвртокот , како и 250 смртни случаи.

Latest News

Диего Марадона има потекло од Бaлканот

Помина една недела откако почина Диего Армандо Марадона. Во овој период беа раскажани многу приказни, практично да немаше човек...

Состојба по градови: Скопје со речиси 30 000 зaбoлeни

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 65231, бројката на оздравени пациенти е 41656, на починати е 1847,...

(Во живо) „Прашањето ми е следно“ со Александар Николоски

Следете ја во живо првата и вонредна емисијата „Прашањето ми е следно“ со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски и новинарот Александар Митовски. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/659225641413021

Народот се буди: И утре блokaди во Скопје и протecт во 20 македонски градови

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на својот фејсбук профил најави продолжување на протестите и утре. Протести ќе се одржат во 20 македонски градови....

Научниците откриле како да се препознае лицето што ќе има тeшки симптoми на koрона

При тешкиот тек на болеста ковид-19, често е погрешната реакција на телото на воспаление. Воспалението влијае на белите дробови, понекогаш влијае на срцето или...

More Articles Like This