(Видео) Кина има неверојатни планови за Марс

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Кина има план за Марс кој вклучува присуство на луѓе на Црвената планета, како и градење база и искористување на ресурсите.

Ванг Сјаојинг, претседател на Кинеската академија за истражување на ракетна технологија, го објави тој план на конференцијата за глобално истражување на вселената, пренесува space.com.

Планот на Кина за Марс до 2029 година е официјално познат кога се планираше  да се соберат примероци на Црвената планета. Кинеското летало „Мистерија 1“, кое служи и како демонстрација на идната мисија, слета на Марс во средината на мај оваа година.

Сепак, според Ксиаоинг, Кина има многу подолгорочни планови за Црвената планета.

Идните кинески мисии без екипаж треба прво да го отворат патот за изградба на орбитална станица, а потоа и база на површината на Марс.

Последниот дел од планот е формирање на таканаречената „екосфера“, на која би се изградила голема флота што би летала меѓу Земјата и Марс, како и употребата на ресурсите на Црвената планета.

Додека мисии без екипаж ќе бидат испратени на Марс со конвенционални ракети, вселенските бродови планирани да ја одржуваат врската помеѓу таа планета и Земјата ќе бидат изградени во орбитата и ќе користат нуклеарен електричен и нуклеарен термички погон.

Товарот би бил транспортиран на Марс на планетата одделно, бидејќи би имало специјални возила што би се движеле помеѓу орбитата и површината на планетата, кои исто така би биле користени за трансфер на членови на екипажот.

„Еконосфера“ значи изградба на флота на вселенски летала што би можеле повторно да се искористат, како и складирање гориво во орбитата, што ќе овозможи надополнување на леталото.

Сепак, не е познато која е временската рамка на овој план, додека Space.com наведува дека планот е „во многу рана фаза“. Според него, планот сè уште не ги вклучува предизвиците за испраќање луѓе на долго патување во вселената, како што се зрачењето и ефектите од микрогравитацијата, што треба да ги развиваат другите кинески институти.

Сè уште не е јасно кога Кина планира да испрати човечки екипаж на Марс, но се претпоставува дека тоа ќе биде по испраќањето астронаути на Месечината, што е планирано за 2030 година.

Кина неодамна испрати човечки екипаж во вселената, по петгодишна пауза, што е дел од планот за завршување на вселенската станица до крајот на следната година.

Latest News

Kaкoв пoтeг: Тpeнepите ce oткaжyвaaт oд пo 10.000 евра и бapaaт cитe пapи Влaдaтa дa мy ги дoдeли нa Дeки

Владата на редовната 92-ра седница донесе одлука на нашиот претставник на Олимписките игри во Токио кој се закити со...

More Articles Like This