October 18, 2021, 6:14 pm

(Видео) Кина претстави ново беспилотно летало кое може да носи бoмби

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Кина претстави ново беспилотно воено летало, дрон со голем домет кој има различни можности.

Станува збор за GJ-11 Stealth, дрон со простор за наоружување, а во развој е од 2013 година. Распонот на крилата е 14 метри.

Деталите за дронот се тајна, но се верува дека неговиот домет изнесува 4.000 километри, а максималната брзина е 1.000 км/час.

Леталото има две симетрични одделенија за наоружување, секое од нив може да носи бомби. Иако е големо, веројатно нема доволно моќ да уништи непријателски брод, но може да се користи за да ограничи неговите ресурси.

Комплетните можности на леталото засега не се познати.

Latest News

(Видео) Во Шпанија откриена најголемата плантажа со мapиxуана во Европа, зaпленети 135.000 стебла

Агентите на Граѓанската гарда запленија 135.000 стебла марихуана на фарма на 50 километри јужно од Мадрид. Полициските извори наведуваат дека...

More Articles Like This