(ВИДЕО) Костовски: СДС со законот за двојазичност предвидува двојазични пари, униформи на полицијата, пожарникарите, здравствените работници

Поврзано

ЕПП со целосна поддршка за ВМРО-ДПМНЕ

ЕПП и посакува нашата партија членка @VMRO_DPMNE се најдобро за изборите на 15 јули. Борбата против корупцијата, независно судство,...

(Видео) Боки 13 потврди дека поднел кpивични пpoтив политичари од власта – Единствено ќе ме cпpeчaт доколку ме лишaт од живoт

Со порака дека единствен начин да го спречат е да го убијат, Боки 13 од Шутка потврди дека кривичните...

Синот отстpaнет од АНБ, затоа што таткото протecтирал пpoтив промената на името

Ќерка на поранешен командант на УЧК може да биде вработена во Агенцијата за национална безбедност, а син на човек...

Со член 1 став 2 од предлог законот, кој вели, цитирам: „Друг јазик што го зборуваат најмалку 20% од граѓаните (албански јазик), исто така, е службен јазик и неговото писмо, согласно овој закон“.

Заев велеше дека двојазичноста и Тиранската платформа е само во главата на Груевски, но сега гледаме дека тоа станува вистина, упорно се турка закон кој е против интересите на државата, против волјата на македонскиот народ, но и против соживотот во оваа држава.

 

Двојазичноста која ја предвидува СДС значи двојазичност на сите нивоа, имено СДС предвидува книжните и кованите пари, како и поштенските марки да бидат двојазични, согласно чл.8 од овој предлог закон. Да почитувани граѓани во овој предлог закон стои дека и парите ќе бидат двојазични, нешто што беше константно негирано од Зоран Заев и актуелната власт, но сега гледаме дека е вистина.

Законот за двојазичност обврзува униформите на полицијата, на пожарникарите, и на здравствените работници во градот Скопје и во единиците на локалната самоуправа во кои најмалку 20% од граѓаните го зборуваат албанскиот јазик да бидат со натписи и на албански.

Ова претставува целосна двојазичност и е вовед во нови поделби. СДС со овој закон создава нефункционална држава.

СДС со овој закон го продолжува редефинирањето на државата кое започна со штетниот договор со Бугарија кој го деградираше македонскиот јазик, а сега со законот за двојазичност дополнително го девалвира македонскиот јазик и неговата употреба. Сето ова треба да заврши со промена на името на државата, стратегијата за чие спроведување СДС е донесена на власт.

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува во редефинирањето на државата“, изјави Дарко Костовски.

Актуелно

(Видео) Боки 13 потврди дека поднел кpивични пpoтив политичари од власта – Единствено ќе ме cпpeчaт доколку ме лишaт од живoт

Со порака дека единствен начин да го спречат е да го убијат, Боки 13 од Шутка потврди дека кривичните...

Во Македонија може да биде следен и прислушкуван секој

  Ексклузивно за Инфомакс, во емисијата „Без цензура“ гостуваше Љупчо Палевски модерен македонски дисидент и борец за Македонија. Палевски е човекот кој ја разоткри...

Заев веќе ги пакува куферите, ВМРО-ДПМНЕ води во речиси сите изборни единици

ВМРО-ДПМНЕ води со 4% пред СДСМ во анкетата спроведена од страна на институтот „Habeas Corpus“, кој разработува прашања од правниот и политички систем. Анкетата на...

Нова аудио бомба за Заев, се договарал со Мијалков и знаел дека Шилегов правел криминал во второстепена комисја за јавни набавки

На социјалната мрежа „ЈуТјуб“ се појавија нови аудио снимки, на кои се слуша гласот на Зоран Заев како разговара со непознат соговорник, а во...

(Аудио) Заев со „лажната“ Грета Тунберг зборува за Макрон, мигрантите, мариxуана

Руските пранкери Вовани Лексус на својот Јутјуб канал го објавија разговорот со лидерот на СДСМ и поранешен премиер Зоран Заев, кој мислел дека разговара...

Повеќе вести