August 10, 2020, 9:32 am

(Видео) Крушевчани за прославата на Илинден: Имаме чyвcтво како да сме на погpeб

Поврзано

100 илјади граѓани живеат со 40 денари на ден, ЕВН лани остварило профит од 32 милиони евра

„Објаснувањето што беше кажано од Регулаторна мене ми е прилично несмасно. Практично не можам да поверувам дека може да...

Зacтpaшувачки бројки, Македонија е втopа во регионот по cтaпкa на cмpтнocт

Во регионот, најголема стапка на смртност од коронавирус е регистрирана во Словенија, а потоа следат Македонија и Албанија, објави...

Ова се новите цени на горивата

Регулаторната комисија за енегетика денеска ќе ги соопшти новите цени на горивата кои ќе важат од полноќ. Согласно последната одлука...
- Advertisement -

Невообичаена атмосфера, мал број на граѓани, исвиркување на владината делегација беа само дел од денешната слика од празнување на 117 години од Илинденското востание во Крушево.

Остри критики упатија и граѓаните за кои беа присутни денес во Крушево.

Имено, според нив, атмосферата од таму била мрачна изразувајќи револт спрема досегашните политики од власта. Како што рекоа, власта не се потрудила доволно за празнување на овој празник поистоветувајќи го празникот со погреб.

-Не е така како што беше порано, вели еден од посетителите на Мечкин камен.

– Не ни се допаѓа, имаме чувство како да сме на погреб, како да не е празник, мислам разбираме дека целата ситуација не е за ова, но можеле барем музика да има, да се потрудат од власта да се одбележи подостоинствено празникот, изјави една од присутните за Сител ТВ.

Еден од граѓаните вели дека е забележано големо присуство на полициски службеници, додавајќи дека никој од присутните немал намера да прави инцидентит, едноставно дошле да го празнуваат Илинден бидејќи како што вели тој си ја сакаат Македонија.

-Ако не им беше страв од нас Македонците сигурно немаше да имаат како сега што имаат 1.000 и минатата година 5.000 полицајци. Јас не знам од што се плашат? Никој не е ниту наоружан, ниту сме дошле да направиме било каков инцидент. Ние едноставно си ја сакаме сопствената држава, за нас ова е Македонија, вели тој.

Ниту денешното чествување на Илинден на Мечкин камен не помина без исвиркување на владината делегација и скандирање предавници и порачување дека ова држава има само едно име Република Македонија.

Latest News

(Видео) Пaднa и „пocледниот диктaтop“ во Европа, Лyкaшeнко пoбегнa во Турција?

Мртви и повредени во Минск по протестите кои избувнаа ноќеска откако на изборите во Белорусија со огромна предност победи...

100 илјади граѓани живеат со 40 денари на ден, ЕВН лани остварило профит од 32 милиони евра

„Објаснувањето што беше кажано од Регулаторна мене ми е прилично несмасно. Практично не можам да поверувам дека може да се покачи цена на струја...

Водата во Скопје бeзбeднa и квaлитeтнa за пиeњe

Скопјани пијат здрава вода за пиење, покажува неделниот извештај за квалитетот и безбедноста на водата за пиење, добиен од анализите спроведени во Секторот за...

Зacтpaшувачки бројки, Македонија е втopа во регионот по cтaпкa на cмpтнocт

Во регионот, најголема стапка на смртност од коронавирус е регистрирана во Словенија, а потоа следат Македонија и Албанија, објави црногорската новинска агенција МИНА. Стапката на...

Ова се новите цени на горивата

Регулаторната комисија за енегетика денеска ќе ги соопшти новите цени на горивата кои ќе важат од полноќ. Согласно последната одлука на РКЕ од минатата недела...

More Articles Like This