January 28, 2021, 2:51 am

(Видео) Лавина затрупа пет куќи со луѓе во скијачкиот центар вo близина на Норилск

Поврзано

Балтичката флота исплови – денес почнаа големи маневри

Повеќе од 3.000 припадници на руската балтичка флота учествуваат во големите поморски маневри што започнаа денес, објави службата за...

Рускиот институт „Вектор“ објави први фотографии од „британскиот сој“ на ковид-19

Научниците од Новосибирскиот научен институт „Вектор“ први во светот го фотографираа „британскиот вид“ на вирусот корона добиен од пациент...

Рускиот вицепремиер тврди дека ковид пасоши нема да има

Воведувањето единствен меѓународен сертификат за вакцинација против вирусот корона за патување во други земји е малку веројатно, бидејќи е...
- Advertisement -

Во ски-центарот во близина на рускиот град Норилск, лавината покри пет куќи со снег во кои тогаш имало луѓе, соопшти руското Министерство за вонредни состојби.

Сè уште не е познато колку луѓе имало во тие куќи во времето кога снежната лавина паднала врз нив.

Министерството исто така наведува дека во Норилск бил испратен спасувачки тим од 50 лица, како и три единици опрема.

Норилск е град во Русија на територијата Краснојарск, сместен помеѓу западните сибирски и централносибирските рамнини во подножјето на планината Путоран.

Тој е втор најсеверен град во Русија по градот Дудинка и втор по големина град во светот по Мурманск, кој се наоѓа во рамките на Арктичкиот круг.

Latest News

Тасевски: Според големата Финска Реформаторка родот е флуиден, легнуваш како машко, се будиш како девојче

Актерт Сашо Тасевски реагираше на контроверзните реформи во образованието кои власта планира да ги спроведе во најкраток можен рок. „Наскоро...

More Articles Like This