September 19, 2020, 4:38 pm

(Видео) Либан зaпaѓa во xaoc – пpoтecти, вojcka и kypшyми на улиците на Бејрут

Поврзано

Живковски со предупредување: Доколку во најбрз можен рок не биде повлечен ваквиот предлог ДУП, ќе ги радиkaлизиpame пpoтecтите

ВМРО-ДПМНЕ, односно Општинскиот комитет Кисела Вода, денеска го организира овој протест со цел да го изразиме нашето незадоволство и...

CMPTTA HA OBAA ЖЕНА ќе предизвика судири од големи размери

Судијката Рут Бадер Гинзберг, една од највлијателните жени во Америка, легендарна активистка за правата на жените и втората жена...

Уапceте го Бил Гејтс: Илјадници луѓе шрум светот се kpeнаа пpoтив милијардерот

Голем број на австралијанци излегоа на улиците и бараа да се уапси милијардерот Бил Гејтс. На големо палтно во Мелбурн...
- Advertisement -

Либанската армија излезе на улиците на Бејрут во обид да ги смири протестите кои се разгореа по апокалиптичната експлозија која се случи претходно неделава. Најмалку 238 лица се повредени, а 63 се хоспитализирани во судирите со полицијата. Според локалните полициски власти најмалку еден полицаец е убиен во протестите.

Илјадници демонстранти се собрани на „Плоштадот на мачениците“ во центрот на Бејрут, обидувајќи се да влезат во либанскиот Парламент.

Демонстрантите фрлаат камења и различни проектили кон полицајците, кои одговорија со солзавец и гумени куршуми.

Локалните медиуми известуваат дека безбедносните сили користеле гумени куршуми но и боева муниција за справување со толпата. Фотографии од настанот се споделуваат на социјалните мрежи, а може да се видат раскрвавени демонстранти со сериозни повреди.

Еден полицаец го загуби животот откако паднал во окно за лифт бегајќи од демонстранти.

Демонстрантите влетаа во неколку владини згради во градот меѓу кои и Министерството за надворешни работи на Либан, министерството за економија, како и Министерството за вода и енергија. Седиштето на Асоцијацијата на Банки исто така е нападнато.

Либанската армија беше распоредена во доцните часови во Бејрут за да асистира на полицијата во враќањето на редот и мирот во градот. Колона „Хамери“ опремени со пушко-митралези и различни џипови беа снимени како се движат низ градот.

Додека трае насилството на улиците, Либанскиот премиер Хасан Дијаб се обрати на нацијата на која и вети дека ќе побара од парламентот распишување на вонредни парламентарни избори како единствен начин за решавање на кризата.

Latest News

За сите родители и ученици: Ова протоколот за следење на наставата

Министерството за образование и наука со поддршка на УНИЦЕФ и УСАИД изработи видео во кое се прикажани протоколите кон...

140 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19

Во последните 24 часа се регистрирани 140 нови случаи на ковид-19 од направени 1.397 тестирања, соопшти Министерството за здравство. По градови, новите случаи се...

Предлог до Владата: Лекар во секое училиште

Пред учениците да седнат во училишните клупи, секоја образовна установа да вработи медицинска сестра. Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари со иницијатива до надлежните...

Спасовски: СДСМ е партијата која се води од заложбите за целосна рамноправност меѓу мажите и жените

Потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски денеска учествуваше на Летната школа за женски активизам во организација на Форумот на жени на СДСМ и Прогрес Институтот. Во...

Дали така ќе биде и со kopoната: Се поголем број на луѓе се имуни на CAPC

Научниците претпоставуваат дека голем број луѓе веќе се имуни на САРС-КоВ-2 и оти овој имунитет потекнува од обични настинки кои исто така ги предизвикуваат...

More Articles Like This