(Видео) Либерте, Либерте, Либерте: Се случи нешто невидено, полициjaта се приклучи на пpoтecтите на народот, ги симнаа кацигите и заедно маршираа

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Восхитувачки снимки од Франција покажуваат дека полицајците се приклучуваат на големите протести во земјата против дракнските мерки, по указот за ковид пропусница на претседателот Емануел Макрон.

„Либерте! Либерте! Либерте! “ полицијата и демонстрантите скандираа, што значи „слобода!“

Масовниот марш, во знак на протест против дискриминаторните мерки и задолжителната вакцинација , избувнаа минатата недела по говорот на Макрон во кој се закани на граѓаните со затвор .

„Луѓето кои не можат да презентираат важечка здравствена пропусница, ризикуваат до шест месеци затвор и парична казна до 10.000 евра , според нацрт-текстот на законот, додека сопствениците на„ локали “кои не успеваат проверат гостите може да одат во затвор една година и да бидат казнети со парична казна од 45.000 евра “, пренесува Гардијан.

Одделни снимки покажуваат дека група полицајци ги вадат кациги во знак на солидарност со демонстрантите и медицинскиот персонал подложен на драконските закони на Макрон.

Иако на протестите првично се гледаше како граѓаните насилно се судираат со полицијата, расположението за време на викендот очигледно се смени, и покрај тоа што полицијата беше прогласена за изземена од задолжителната вакцинација.

Еве што се случуваше претходно…

Latest News

Kaкoв пoтeг: Тpeнepите ce oткaжyвaaт oд пo 10.000 евра и бapaaт cитe пapи Влaдaтa дa мy ги дoдeли нa Дeки

Владата на редовната 92-ра седница донесе одлука на нашиот претставник на Олимписките игри во Токио кој се закити со...

More Articles Like This