September 18, 2021, 9:33 am

(Видео) Лeкapитe пpeдyпpeдyвaaт: Coнцeтo e oпacнo зa кoжaтa

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Прекумерното изложување на сонце во текот на летните месеци може да доведе до појава на разни кожни болести. Лекарите велат дека една од најсериозните форми на промени на кожата што се јавува поради продолжено изложување на сонце е промена на бемките на кожата, што може да се претвори во малигни заболувања кои може да доведат до сериозни третмани на кожа.

Децата се категорија која е најпогодена од ултра-УВ-а и УВ-б зраците кои ги испушта сонцето. Дерматолозите апелираат носењето очила и крема за сончање за децата.

Во овие жешки денови, лекарите препорачуваат граѓаните да не излегуваат на сонце без потреба од 11 до 16 часот. Да користат крема за сончање, да консумираат повеќе течност и да облечат светла и светло обоена облека.

Видеото може да го погледнете ТУКА.

Извор: alsat.mk

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Latest News

Вистина или мит? Британската влада се оглaси по повoд теoриите на загoвор за вaкцинaта – објaвени од свeтската ѕвeзда aнтивaксeрка

Седницата за коронавирус во Британија доби сосема нова димензија, кога главниот лекар и премиерот беа вовлечени во разговор за...

More Articles Like This