October 31, 2020, 5:51 am

(Видео) Лyдницa во Матично: Peдици граѓани, откaкo две недели службата нe работеше

Поврзано

Даниловски бара да се прeцизира кога мора да се носи маска

Епидемиологот Драган Даниловски во дебата за „360 Степени“ даде неколку сугестии до Комисијата за зaразни болeсти за подобро да...

(Фото) Ни тој не ги почитува мерките: Караџовски штом се изгacнат камерите бeз маска

Претседателот на комисијата за зapазни болeсти, Жарко Караџовски денес беше гостин во емисијата „Само интевју“ на Канал 5 телевизија. Имено...

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ го дeмaнтирaше синот на Амди Бајрам, Габриел

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ тврди дека синот на Амди Бајрам, Габриел, дошол да се тестира во лабораторијата на болницата...
- Advertisement -

По пожарот во соседните канцеларии на инспекторатот за животна средина, денеска Управата за водење на матични книги пак „гори“ ама од нервоза од собраните граѓани, оти откако се пушти во работа по застојот со денови – сега е „гужва пред гол“. Граѓаните се обидуваат да подигнат важни документи, најтешко им е на оние кои за умреници требаше да чекаат повеќе од две недели. Со денови, родители на новороденчиња се обидуваа да земат изводи на родени, или млади брачни парови да ги регулираат документите.

После околу две недели конечно се отвори управата за водење матични книги. Оваа институција не работеше поради немање струја во просториите. Денеска ситуацијата е ваква, нетрпеливи граѓани чекаат да ги подигнат своите документи.

Скопјани но и од другите општини кои изминативе недели поднеле барања за одредени документи, со часови чекаа да ги подигнат. Други пак се жалат ги шетале од шалтер на шалтер, за на крај, да си одат пак без документи.

Инаку пожарот во инспекторатот пред две недели избувна заради инсталационен проблем, утврдија тогаш надлежните. Но никогаш не разбравме кои документи изгореа, што беше и доволна причина јавноста да се посомнева дека е обид за уништување на одредена документација.

Latest News

Расте црниот биланс: Бројот на зaгинaти во Турција се искачи на 20, повpeдени околу 800 лица

Бројот на mpтви во Турција расте по рaзорниот зeмјотрес. Според последните информации на министерот за животна средина и урбан...

Даниловски бара да се прeцизира кога мора да се носи маска

Епидемиологот Драган Даниловски во дебата за „360 Степени“ даде неколку сугестии до Комисијата за зaразни болeсти за подобро да се спрaвиме со пaндемијата и...

(Видео) Xaос во Барселона: Cyдири меѓу дeмонcтpaнтите и пoлицијата на пpoтестите пpoтив рecтриктините мерки

Демонcтрантите кои се прoтиват на рестриктините мерки за cyзбивање на пандeмијата на вируcот корона во Шпанија се cyдрија со полицијата на улиците на Барселона. Педесет...

Необичен феномен: Сина месечина ќе се појави на небото на 31 октомври

Небото во ноќта од 31 октомври спрема 1 ноември ќе биде осветлено со „сината месечина“, односно втора полна месечина во период од 30 дена....

Голема финансисkа добивка за неколку хороскопски знаци во текот на ноември

Астрологот Павел Глоба вели дека во месецот кој е пред нас дел од хороскопските знаци ќе почнат да се збогатуваат. Проблeмите со парите за...

More Articles Like This