(Видео) МАКЕДОНИЈА ИМА СО ШТО ДА СЕ ГОРДЕЕ: Стефанија Гаштарска со 18 години стана прва Македонка дел од тимот на „Бољшој“ театарот во Москва

Поврзано

(Видео) Камчев зaпaли се од СДСМ: Ме лажеа дека ќе ми најдат работа да протecтирам со нив за власта на Груевски да пaднe

Ова е Васил Камчев од Кавадарци, координатор на стечајците. Васил раскажува како биле излажани за да излезат на протести...

Завршува изборната кампања, од полноќ почнува изборниот мoлк

По 20 дена во кои партиите и коалициите ја претставуваа својата понуда пред граѓаните, денеска завршува изборната кампања и...

Во тpкaтa за пратеници 1.578 кандидати на 15 коалиции и партии

Граѓаните на Македонија на предвремените парламентарни избори ќе можат да гласаат за кандидатските листи на 15 коалиции и партии...

На 18 години балерината Стефанија Гаштарска е првата Македонка која стана дел од ансамблот на рускиот „Болшој“ театар во Москва. Доколку ситуацијата се стабилизира, веќе од следниот месец ќе се пресели таму.

Средното образование го завршила во Русија, една година поминала во Перм, а три токму на академијата „Болшој“. Трите години во академијата ги поминала во руски клас и заедно со уште една Италијанка биле единствените странци. Вели дека на само 18 години го живее сонот, но нејзините амбиции не запираат тука.

-Чувството е навистина прекрасно. Уште од малечка јас имав зацртано „Болшој“, театар „Болшој, академија „Болшој“, – дека сакам таму да учам и да работам. Јас сум човек што сонува на големо, јас не сонував само да бидам балерина, туку сонував да бидам Прима-балерина во „Болшој“ театар, вели Гаштарска.

Влезот во академијата бил сосема случаен. Била на натпревар во Перм каде под водство на професорката Елизавета Кушевска, а во класата на Дафина Даниловска ги поминала сите три круга. По натпреварот ја повикале една година да учи во Перм. Откако ја завршила годината добила и покана за аудиција во Москва каде успеала да ги воодушеви најдобрите светски професори по балет.

Стефанија уште од мала бележи големи меѓународни успеси, а освен во Европа, досега настапувала и во Соединетите Американски Држави.

-Прво мора да кажам, натпреварот во Перм, тоа е број 1. Потоа турнејата во Атина, Грција, каде бевме со Академијата – со целото училиште. Во Атина танцувавме „Оревокршачка“ и јас ја играв главната партија во таа претстава. И можам да кажам, исто така, гала концертот „Калининград“ концерт на „Болшој“ театар каде ме поканија да учествувам со мојот партнер од училиштето и бевме единствени студенти кои учествуваа на таа гала со сите најпознати ѕвезди од „Болшој“ театар, вели Гаштарска.

Со работа треба да почне од септември, а вели дека не размислува за продолжување со образованието, туку ќе се фокусира на театарот и играњето.

Извор: Сител

Актуелно

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Крива Паланка

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, вечерва оствари средба со жителите на Крива...

(Видео) И Ники пролупа, не е лесно кога треба да одговараш за велепpeдавство

Досега невидено издание во јавноста на министерот за надворешни работи Никола Димитров кој на вчерашниот предизборен митинг на СДСМ покажа многу емоции кои досега...

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Кратово

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, и кандидат за премиер на Република Македонија, Христијан Мицкоски, денес оствари средба со жителите на Кратово. Следете го во живо неговото...

(Видео) Избришана последната “бoмбa” со “кoмбинaциитe” на Заев за промена на името

Видео платформата Јутјуб од непознати причини го урнала профилот од кој беше објавена последната бомба за Зоран Заев во која тој зборува како се...

МИХАИЛОВ : Додека криминалот и поткупот со дрва влегува во финалната фаза, првиот шумски полицаец парадира на партиски средби!

Дали и во кое својство првиот човек на шумската полиција и тоа во работно време парадира покрај генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, а...

Повеќе вести