September 27, 2021, 11:02 am

(Видео) Мега ckaндал во САД – Тpamп, вели ова е предавство: Генерал тајно пpeговал со Кинезите за наводно да спpeчи нykлeapна вojна

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Врвен американски генерал тајно разговарал со својот кинески колега двапати поради загриженоста дека тогашниот претседател Доналд Трамп би можел да предизвика војна со Кина, поради неговата потенцијална загуба на изборите, објави Вашингтон пост.

Американскиот генерал Марк Мили, претседател на Здружениот штаб, разговарал со генералот Ли Зуоченг од Ослободителната народна армија на 30 октомври 2020 година – четири дена пред изборите – и повторно на 8 јануари, два дена откако приврзаниците на Трамп предизвикаа немири во американскиот Капитол, објави весникот.

Во разговорите, Мили се обидел да го увери Ли дека Соединетите држави се стабилни и дека нема да нападнат и, доколку има напад, ќе го предупреди својот колега пред време, се вели во извештајот.

Извештајот се базира на „Опасност“, нова книга на новинарите Боб Вудворд и Роберт Коста, за која тие велат дека се потпира на интервјуа од 200 извори и треба да излезе следната недела.

Трамп, во изјава, фрли сомнеж во приказната, нарекувајќи ја „измислена“. Тој рече дека ако приказната е вистинита, на Мили треба да му се суди за предавство. „Колку да знаете, јас никогаш не ни помислив да ја нападнам Кина“, рече Трамп.

Канцеларијата на Мили одби да коментира.

Републиканскиот сенатор Марко Рубио го повика претседателот Џо Бајден, демократ, веднаш да го отпушти Мили.

„Не треба да ви кажувам за опасностите кога високи воени офицери протекуваат доверливи информации за американските воени операции, но ќе истакнам дека таквата субверзија ја поткопува способноста на претседателот да преговара и да искористи еден од инструментите на националната моќ на оваа нација во неговите интеракции. со странски држави “, рече Рубио во писмото до Бајден.

Портпаролката на Белата куќа, Карин Жан-Пјер, прашана за извештајот на „Вашингтон пост“, одби да коментира и упати прашања до Здружениот началник на Генералштабот и Министерството за одбрана.

Трамп, републиканец, го именуваше Мили на највисоката воена функција во 2018 година, но започна да го критикува, како и другите именувани и поранешни вработени, откако загуби на претседателските избори од Бајден во ноември 2020 година.

Вашингтон пост објави дека Мили бил мотивиран да контактира со Пекинг по втор пат, поради повик на 8 јануари со спикерката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси, која го прашала генералот какви заштитни мерки постојат за да спречат „нестабилен претседател“ кој би започнал нуклеарен напад.

“Тој е луд. Знаете дека е луд”, му посочила Пелоси на Мили, објави весникот, повикувајќи се на транскрипт од повикот.

Според наведениот транскрипт на повикот, генералот одговорил: „Се согласувам со тебе за се“.

Видеото можете да го погледнете тука.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Latest News

(Фото) Зaбopaвeтe вeќe нa лeтните дeнови и високите тeмпepатури – oд вечерва голем пpecвpт на вpeмeто

Денеска во текот на ноќта ќе има изолирана појава на краткотраен дожд со грмежи. Ќе дува слаб до умерен...

More Articles Like This